Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Niedzielny w diecezji gliwickiej

Gliwicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • Miejsca adoracji
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
  • GN 20/2026
    GN 20/2026 Dokument:(9718961,Nie zmieniajcie nam nauki)
gliwice.gosc.pl → Wiadomości z diecezji gliwickiej → Żeby księża mogli zejść z rusztowań

Żeby księża mogli zejść z rusztowań przejdź do galerii

Razem w służbie Kościołowi - panel dyskusyjny  
Paneliści spotkali się w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach, skąd połączyli się z uczestnikami konferencji online. Klaudia Cwołek /Foto Gość
⏮ ⏪
  • Razem w służbie Kościołowi - panel dyskusyjny
  • Razem w służbie Kościołowi - panel dyskusyjny
  • Razem w służbie Kościołowi - panel dyskusyjny
  • Razem w służbie Kościołowi - panel dyskusyjny
  • Razem w służbie Kościołowi - panel dyskusyjny
  • Razem w służbie Kościołowi - panel dyskusyjny
  • Razem w służbie Kościołowi - panel dyskusyjny
  • Razem w służbie Kościołowi - panel dyskusyjny
  • Razem w służbie Kościołowi - panel dyskusyjny
  • Razem w służbie Kościołowi - panel dyskusyjny
  • Razem w służbie Kościołowi - panel dyskusyjny
  • Razem w służbie Kościołowi - panel dyskusyjny
  • Razem w służbie Kościołowi - panel dyskusyjny
  • Razem w służbie Kościołowi - panel dyskusyjny
  • Razem w służbie Kościołowi - panel dyskusyjny
  • Razem w służbie Kościołowi - panel dyskusyjny
  • Razem w służbie Kościołowi - panel dyskusyjny
  • Razem w służbie Kościołowi - panel dyskusyjny
  • Razem w służbie Kościołowi - panel dyskusyjny
⏩ ⏭

Panel z udziałem biskupów i liderów świeckich był jednym z punktów kolejnej konferencji "Razem w służbie Kościołowi".

Klaudia Cwołek

|

12 grudnia 2020 GOSC.PL

dodane 12 grudnia 2020
aktualizacja 14 grudnia 2020
FB Twitter
drukuj wyślij

Spotkanie w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach i online zorganizowały Sekcja ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej oraz Inicjatywa Missio we współpracy z innymi podmiotami.

Panel dyskusyjny prowadził biskup pomocniczy diecezji gliwickiej Andrzej Iwanecki, a gośćmi byli: bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, dr hab. Aleksander Bańka, członek rady duszpasterskiej archidiecezji katowickiej i świecki lider archidiecezjalnego Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie, oraz dr Maciej Górnicki, redaktor portalu Opoka, jeden z liderów gliwickiej wspólnoty Szekinah.

Żeby księża mogli zejść z rusztowań   Bp Andrzej Iwanecki, dr hab. Aleksander Bańka i bp Andrzej Przybylski. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Jedno z pierwszych pytań dotyczyło nadmiaru zadań, które spoczywają na proboszczach, przez co na dalszy plan odsuwają rozeznawanie różnych posług i działań w parafii, podejmowanych także przez osoby świeckie.

Odpowiadając, biskup Przybylski mówił, że to jest ciągły postulat, żeby przesunąć pewne akcenty, zwłaszcza w roli proboszcza jako "takiego kogoś od remontów", żeby księża mogli zejść z rusztowań, z myślenia o projektach. Przyznał, że to nie jest łatwe i przypomniał znaną wypowiedź Benedykta XVI na temat priorytetów w służbie kapłańskiej.

- Wierzę, że ten czas, który teraz przeżywamy, będzie nas trochę do tego prowokował i zmuszał, żebyśmy byli - jako proboszczowie, jako pasterze w tych wspólnotach - bardziej misyjni. To jest na pewno wielkie zadanie, które nazywa się "nawróceniem pastoralnym" i ono pewnie musi się zacząć od proboszczów, żeby zrozumieli, że nawet sprawy materialne nie pójdą do przodu, nie uda się ich do końca sprawnie organizować, jeżeli nie będzie duszpasterskiego nawrócenia - podkreślił.

Temat podziału zadań, kompetencji i współodpowiedzialności za Kościół świeckich i duchownych był rozwijany i przewijał się także w dalszej części rozmowy. A tematy, które zgłaszali uczestnicy, dotyczyły różnorodnych kwestii kościelnych, społecznych, politycznych czy finansowych.

Żeby księża mogli zejść z rusztowań   Dr Maciej Górnicki. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Konferencję "Razem w służbie Kościołowi" zorganizowano już po raz drugi. Na temat tej edycji wybrano "Zaangażowanie społeczne - treść i forma".

W pierwszej części odbyła się emisja prelekcji zaproszonych gości, a po panelu miało miejsce spotkanie online w mniejszych grupach.

W konferencji wzięło udział 56 osób z różnych środowisk i miejsc, głównie z diecezji gliwickiej. W grupie było kilkunastu księży, ale też kilku Polaków z Holandii i Wielkiej Brytanii.

Materiały z panelu zostaną opublikowane na stronie: ne.kuria.gliwice.pl, gdzie już można wysłuchać wykładów, które zamieszczamy poniżej.

ks. bp Andrzej Przybylski
Adam Koj
dr Maciej Górnicki
Adam Koj
Dr hab. Aleksander Bańka
Adam Koj

 

Panel dyskusyjny. Od lewej: ks. Artur Sepioło, dr hab. Aleksander Bańka, bp prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski i bp Andrzej Iwanecki.

Gość Gliwicki 42/2019 DODANE 17.10.2019

Cztery postulaty na teraz

Razem w służbie Kościołowi – w Gliwicach odbyła się konferencja dla duchownych i liderów świeckich. Zakończyła się konkretnymi propozycjami. 
« ‹ 1 › »
Razem w służbie Kościołowi - panel dyskusyjny

Foto Gość DODANE 12.12.2020 AKTUALIZACJA 04.09.2021

Razem w służbie Kościołowi - panel dyskusyjny

​Gliwice, 12.12.2020 r. W Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w ramach konferencji "Razem w służbie Kościołowi" odbył się panel dyskusyjny z udziałem biskupów i liderów świeckich.  
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
  • DIECEZJA GLIWICKA
  • INICJATYWA MISSIO
  • KONFERENCJA
  • RAZEM W SŁUŻBIE KOŚCIOŁOWI
  • SEKCJA DS. NOWEJ EWANGELIZACJI KURII DIECEZJI GLIWICKIEJ

Polecane w subskrypcji

  • Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    • kościół
    Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    Franciszek Kucharczak
  • Ofiara nie poszła na marne. Czechy mają nowych błogosławionych męczenników komunizmu
    • Czechy
    Ofiara nie poszła na marne. Czechy mają nowych błogosławionych męczenników komunizmu
    Andrzej Grajewski
  • Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    • kościół
    Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    Ks. Tomasz Jaklewicz
  • Uznanie małżeństw jednopłciowych zawartych za granicą zapowiedzią tego, co nas czeka w przyszłości?
    • polska
    Uznanie małżeństw jednopłciowych zawartych za granicą zapowiedzią tego, co nas czeka w przyszłości?
    Andrzej Grajewski
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X