Nowy numer 22/2023 Archiwum

Metropolia. Czym oddychamy?

Oczekując na transport miejski dowiesz się, jaki jest stan powietrza.

Od dziś do kwietnia 2021 roku w godzinach popołudniowych i wieczornych (od 15.00 do 20.00) na elektronicznych tablicach informacji pasażerskiej przy godzinach przyjazdów pojawią się krótkie komunikaty o jakości powietrza i zalecanej aktywności. W tym sezonie grzewczym będą się one odnosiły do danego powiatu, a nie jak dotychczas do całej strefy pomiaru "Aglomeracja Górnośląska".

- W sezonie grzewczym taka informacja wpływa na nasz tryb życia. Wiedząc, że są przekroczone normy, możemy ograniczyć naszą aktywność na świeżym powietrzu czy też zdecydować się na założenie profesjonalnej maseczki antysmogowej, aby uniknąć nadmiernego ryzyka dla zdrowia - wyjaśnia Blanka Romanowska, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Środowiska GZM.

Wyświetlany indeks jakości składa się z sześciu kategorii rozpoczynających się informacją: "Jakość powietrza bardzo dobra - aktywność na wolnym powietrzu bez ograniczeń", przez "Jakość powietrza dostateczna - należy rozważyć ograniczenie aktywności na wolnym powietrzu". Na  końcu zaś: "Jakość powietrza bardzo zła - wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane".

Prezentowane dane pochodzą z codziennego prognozowania jakości powietrza przygotowywanego przez Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska.

Zasięg tej informacji w ciągu sezonu będzie się stopniowo powiększać. Zarząd Transportu Metropolitalnego jest w trakcie montażu kolejnych tablic. Docelowo ma ich być ok. 550.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast