Nowy numer 48/2023 Archiwum

Śląskie. Trwa akcja masowego testowania pracowników opieki społecznej

Ponad 20 proc. z ponad 5 tys. dotychczas przebadanych w kierunku koronawirusa pracowników systemu pomocy społecznej w woj. śląskim nie zdawało sobie sprawy, że są zakażeni.

Akcją masowego testowania pracowników opieki społecznej objętych zostało ponad 6 tys. osób, z czego dotychczas przebadano ponad 5 tys. Są wśród nich asystenci rodzin, opiekunowie osób starszych, pracownicy noclegowni, domów pomocy społecznej i innych instytucji.

Wykrywanie bezobjawowych zakażeń jest kluczowe w walce z pandemią – wskazują specjaliści. Akcję testowania prowadzi Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu.

Pieniądze na badania, 1,5 mln zł, przekazał samorząd woj. śląskiego. Projekt realizowany jest na potrzeby Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego (ROPS).

„Akcja rozpoczęła się od października. Przebadaliśmy już ponad 5 tys. osób i widzimy, że z tej grupy ponad 20 proc. to są osoby, które były zarażone i które nie zdawały sobie z tego sprawy” – powiedział podczas konferencji prasowej prezes Kardio-Med Silesia Adam Konka. Jak podkreślił, bardzo ważne jest wychwytywanie właśnie osób, które nie zdają sobie sprawy, że są nosicielami i mogą zarazić inne osoby, będące pod ich opieką.

W środę wymazobus, w którym są pobierane próbki do badań, przyjechał do Domu Pomocy Społecznej „Przyjaźń” w Tarnowskich Górach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy