Nowy numer 13/2024 Archiwum

Region. Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali i wytwarzają ozonatory

Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali ozonatory pozwalające na szybką i skuteczną dezynfekcję pomieszczeń. W dobie walki z koronawiusem może to być nieoceniona pomoc.

Politechnika Śląska jako uczelnia techniczna intensywnie wspiera walkę z koronawirusem. Od początku pandemii uczelnia pomaga konstruując m.in. bramy odkażające, przyłbice oraz maski z filtrami HEPA. Teraz przyszedł czas na ozonatory pomieszczeń, czyli urządzenia, które odkażają. Działają na tyle dobrze, że usuwają nie tylko mikroby, pleśnie, bakterie, ale także wirusy - w tym SARS-CoV-2, z którym obecnie walczy cały świat - mówi prof. Damian Gąsiorek Prodziekan ds. Współpracy i Rozwoju Wydziału Mechanicznego Technologicznego na Politechnice Śląskiej:

Ozonatory wytwarzane na Politechnice Śląskiej wyróżniają się dużą skutecznością i szybkością działania, bo wytwarzają 10 razy więcej ozonu w ciągu godziny niż przeciętne urządzenia dostępne na rynku.

Region. Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali i wytwarzają ozonatory   Ozonator w trakcie budowy foto/ Politechnika Śląska

Do tej pory na Politechnice powstało 30 takich urządzeń, które trafiły już do placówek medycznych w naszym regionie. Każdy ozonator wymaga jednak nakładów finansowych i dlatego prof. Anna Timofiejczuk, dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego prosi o pomoc i wsparcie. Potrzeba pieniędzy na zakup części do budowy tych ozonatorów, ale nie tylko:

Środki finansowe na budowę ozonatorów można przekazywać na konto programu „Politechnika przeciw epidemii” nr PL 20 1050 1214 1000 0024 6643 9409 z dopiskiem „Ozonator”.

Region. Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali i wytwarzają ozonatory   Części do do budowy oznonatora foto/ Politechnika Śląska
« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy