W tych warunkach, w których jesteśmy, próbujemy odczytywać wolę Pana Boga – mówił bp Andrzej Iwanecki podczas spotkania Rady Ruchów, Wspólnot i Stowarzyszeń Diecezji Gliwickiej.
Spotkanie odbyło się 8 października w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach. Uczestniczyli w nim bp Andrzej Iwanecki, ks. Artur Sepioło, koordynator Ruchów, Wspólnot i Stowarzyszeń Diecezji Gliwickiej, ks. Wojciech Maciążek, notariusz Kurii Diecezjalnej, oraz kilkunastu świeckich przedstawicieli różnych środowisk kościelnych.
Uczestnicy podawali ważne informacje z ostatniego okresu, podjęli też refleksję nad stosunkowo świeżą instrukcją watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa „Nawrócenie duszpasterskie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła” z 29 czerwca 2020 roku.
W wielu podnoszonych kwestiach odnoszono się do stanu epidemicznego i związaną z nim koniecznością modyfikacji planów. Spotkania odbyło się w dniu ogłoszenia przez władze, że od 10 października cała Polska będzie w żółtej strefie, z wyjątkiem miejsc, które zakwalifikowane zostały do strefy czerwonej o jeszcze większym rygorze sanitarnym.
Wspólna modlitwa. Klaudia Cwołek /Foto Gość- W tych warunkach, w których jesteśmy, próbujemy odczytywać wolę Pana Boga - w połączeniu z mądrością i nauką Kościoła, prowadzeniem pasterzy i całym bogactwem sakramentów świętych - jak my w tym wszystkim mamy się zachować, co mamy wybierać – mówił we wstępie bp Andrzej Iwanecki. Zaznaczył, że trzeba porzucać stare myślenie, że "zawsze tak było", że "mamy pięcioletni plan"; dzisiaj to nie działa.
Ks. Artur Sepioło przekazał informacje z wcześniejszego spotkania kapłańskiej rady ruchów. Zapowiedział, że dzień jedności wspólnot w uroczystość Chrystusa Króla odbędzie się w katedrze, a po Eucharystii ma być spotkanie przy kawie i herbacie na wolnym powietrzu. Planowana jest też adwentowa Noc Konfesjonałów i Orszak Trzech Króli, choć w zmienionej formie.
Ks. Wojciech Maciążek poinformował o trwającym Kursie Formatora (teologiczne wprowadzenie świeckich w posługę w Kościele), którego druga edycja się rozpoczęła i można do niej dołączyć w sposób zdalny. Informacje dostępne są na stronie kuria.gliwice.pl.