Bp Kopiec: Wiedzy nie zdobywa się, żeby zabłysnąć

Wieczorem w gliwickiej katedrze odbyła się Msza św. inaugurująca nowy rok akademicki.

Przed południem inauguracja odbyła się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej, w tym roku w ograniczonej przez epidemię formie i transmitowana w internecie.

W gliwickiej katedrze Mszy św. na rozpoczęcie nowego roku akademickiego przewodniczył bp Jan Kopiec. Obecni byli też duszpasterze akademiccy - ks. Robert Chudoba i ks. Wojciech Michalczuk. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz i pracownicy Politechniki Śląskiej oraz innych uczelni, a także studenci. 

W kazaniu biskup gliwicki przypomniał, że zdobywanie wiedzy powinno służyć właściwej przemianie świata i człowieka.

- Nie wystarczy tylko dobrze cytować pewne frazy, które świadczą o przyswojeniu sobie wiedzy. Wiedza, umiejętność obserwowania i formułowania odpowiednich imperatywów jest dla człowieka jednocześnie jakby zobowiązaniem, by także strona duchowa, moralna, etyczna była znakiem umiejętnego dojrzewania – powiedział.

Bp Kopiec: Wiedzy nie zdobywa się, żeby zabłysnąć   Inauguracja roku akademickiego w katedrze. Mira Fiutak /Foto Gość

- Wiedzy nie zdobywa się tylko po to, żeby zabłysnąć na jakimś towarzyskim spotkaniu. Zdobywanie jej ma służyć ulepszeniu naszych relacji - relacji między ludźmi, jak i całych społeczeństw z otaczającym światem, za który jesteśmy odpowiedzialni - podkreślił bp Kopiec.

W czasie Mszy św. w katedrze zaśpiewał  Akademicki Zespół Muzyczny pod dyrekcją prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody.

- Gromadzimy się w specyficznym i trudnym czasie, żeby przyzywać mocy i darów Ducha Świętego. Cieszymy się, że dany nam został ten czas łaski, czas prośby, szczególnie o siłę - powiedział ks. Robert Chudoba, zapraszając studentów na Msze św. w kościele akademickim św. Alberta Wielkiego w Gliwicach, przy u. Bolesława Krzywoustego 1.

Politechnika Śląska rozpoczyna właśnie76. rok akademicki. Studia na tej uczelni podejmuje na 52 kierunkach 5700 studentów pierwszego roku. Uczelnia uruchomiła  w tym roku specjalny program dla studentów z Białorusi - zarówno nowych, jak i kontynuujących naukę na tej uczelni. Pomoc ta zapewni im dogodne warunki, w tym możliwość pokrycia kosztów kształcenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..