Najważniejsze, żeby człowiek chciał pomagać

Zmarł Damian Zadeberny, były prezes Fundacji Pomoc Maltańska - Maltańska Służba Medyczna. Od lat razem z rodziną był zaangażowany w jej dzieła charytatywne. AKTUALIZACJA

Zakon Maltański poinformował, że 2 października zmarł jeden z jego członków. Damian Zadeberny był wolontariuszem od 2008 roku. Przez siedem lat, od 2011 do 2018 roku, był prezesem Fundacji Pomoc Maltańska - Maltańska Służba Medyczna. Od 2016 roku Kawalerem Łaski Magistralnej.

Razem z żoną Zofią i dziećmi od lat zaangażowany był w dzieła zakonu na Śląsku. W działania podejmowane przez grupę wolontariuszy Maltańskiej Służby Medycznej w gliwickiej parafii katedralnej. Organizował m.in. opłatek maltański dla ubogich rodzin, który w 2014 roku po raz pierwszy odbył się w Gliwicach.

Przed kilku laty tak o swojej służbie mówił „Gościowi Gliwickiemu”: - Najważniejsze, żeby człowiek chciał pomagać. Jeśli nie będzie miał odpowiednich przeszkoleń, to wiadomo, że bez wymaganych kwalifikacji nie pójdzie do zabezpieczeń medycznych. Jednak u nas każdy się angażuje, każdy w czymś się sprawdza. I to jest piękne - przekonywał.

Jak zaznaczył, swoją pracę w służbie maltańskiej utożsamia ze słowami z Ewangelii wg św. Mateusza: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. Był też nadzwyczajnym szafarzem Komunii Świętej, lektorem i kantorem.

Pogrzeb śp. Damiana Zadebernego odbędzie się 7 października - Msza św. żałobna o 11.00 w katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach (różaniec o 10.30), następnie uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Centralnym.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...

O śp. Damianie Zadebernym pisaliśmy:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..