– To miejsce jest powołane do tego, żeby tętniło prawdziwą wiarą i oddziaływało na nasze świadczenie o Jezusie Chrystusie – powiedział bp Jan Kopiec.
Uroczystość oficjalnego ogłoszenia kościoła Matki Bożej Kochawińskiej Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Drogi odbyła się 26 sierpnia w parafii jezuitów w Gliwicach. Rozpoczęła ją cotygodniowa nowenna przed cudownym wizerunkiem pochodzącym z Kochawiny. Była to zarazem kolejna rocznica erygowania w tym miejscu parafii i zakończenie obchodów jej 25-lecia.
Mszę św. pod przewodnictwem biskupa gliwickiego koncelebrowało kilkunastu księży, wśród nich o. Jarosław Paszyński SJ, prowincjał jezuitów Polski Południowej. Po akcie pokutnym odczytany został dekret biskupa gliwickiego ustanawiający nowe sanktuarium, który odebrał o. Robert Więcek SJ, proboszcz parafii, co zebrani w kościele przyjęli oklaskami. Biskup Jan Kopiec pobłogosławił też nowy ołtarz – wotum. – Sanktuarium jest miejscem wyjątkowej tajemnicy. Tajemnicy bliskości Boga, który w sposób szczególny chce nas pociągnąć do siebie, do tego, co dla nas przygotował – powiedział w homilii. Podkreślił, że dzieje Polski związane są z licznymi sanktuariami, które powstawały na tych ziemiach, a wiele z nich poświęconych jest właśnie Matce Bożej. – To wielkie bogactwo, w które wchodzi także to sanktuarium, dzisiaj kanonicznie przez Kościół święty powołane. Z zaproszeniem, by tętniło prawdziwą wiarą i silnym oddziaływaniem na nasze świadczenie o Jezusie Chrystusie – powiedział biskup gliwicki. Zaznaczył, że jego rolą jest nie tylko strzeżenie świadectwa o działającej w tym miejscu łasce Bożej, ale też podejmo- wanie zadań ewangelizacyjnych. Nowo ustanowione miejsce szczególnego kultu jest czwartym diecezjalnym sanktuarium, obok: Matki Bożej Pokornej w Rudach, Matki Bożej Lubeckiej w Lubecku i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliwicach.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się