Nowy numer 24/2021 Archiwum

Epidemia epidemią, a krew jest stale potrzebna

Akcję "Podziel się krwią w wakacje" zainicjowały wspólnie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów.

Okres urlopowy i epidemia COVID-19 spowodowały, że zapasy krwi w województwie śląskim znacząco się zmniejszyły. Stąd akcja "Podziel się krwią w wakacje" i apel o jej oddawanie.

- Wielu honorowych krwiodawców wyjechało na urlop. Dlatego właśnie teraz chcemy zachęcić do tego tych, którzy nigdy krwi nie oddawali. Chcemy też uświadamiać, że to nie jest bolesne czy niebezpieczne doświadczenie - tłumaczy Małgorzata Cichy, kierownik Działu Ekip Wyjazdowych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach (RCKiK).

W ostatnim czasie problem w postaci braku odpowiedniej ilości krwi pogłębił się jeszcze ze względu na epidemię COVID-19, bo część z potencjalnych dawców obawia się zarażenia. Śląski Związek Gmin i Powiatów we współpracy z RCKiK zachęca więc wszystkich samorządowców, pracowników urzędów oraz mieszkańców naszego regionu do oddawania krwi. Można to uczynić w wyznaczonych mobilnych punktach poboru w różnych częściach naszego województwa i stale w siedzibie Regionalnego Centrum w Katowicach.

- W ramach wspólnej akcji zachęcamy też jednostki samorządu terytorialnego do organizowania punktów poboru krwi na ich terenie - mówi Witold Magryś, dyrektor biura związku.

Epidemia epidemią, a krew jest stale potrzebna   Logo akcji. ŚZGiP/RCKiK

Harmonogram pobrań można znaleźć na stronie internetowej RCKiK, lokalizacje są również podawane na www.silesia.org.pl. Mobilne punkty poboru krwi będzie można spotkać w wielu gminach regionu, zarówno tych dużych, jak i mniejszych. Krew można oddawać też od poniedziałku do soboty w siedzibie RCKiK przy ul. Raciborskiej 15 w Katowicach.

Organizatorzy zapewniają, że donacje odbywają się z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności.

- Personel, który pracuje w ambulansach do poboru krwi jest profesjonalnie przygotowany i pracuje wyłącznie z wykorzystaniem jednorazowego sprzętu medycznego - mówi M. Cichy.

Akcja „Podziel się krwią w wakacje” ma uświadomić także potencjalnym dawcom, że oddanie krwi jest bezpieczne i nie wiąże się z negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia.

Krwiodawcą może być każda zdrowa osoba, która w ostatnim czasie nie podróżowała do innych krajów i nie miała kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem lub objętą kwarantanną. Osoba chcąca zostać dawcą, musi być pełnoletnia i ważyć co najmniej 50 kg. Ogólny stan zdrowia jest sprawdzany podczas wywiadu poprzedzającego pobranie krwi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama