Nowy numer 24/2021 Archiwum

Ogniwa pokoleń

Biskup Jan Kopiec: Nie dajmy sobie wyrwać jasnej przyszłości.

Uroczystości ku czci św. Anny w sanktuarium na Górze Świętej Anny zgromadziły kilka tysięcy uczestników z terenu całej metropolii górnośląskiej.

Choć gwardian klasztoru o. Jonasz Pyka przyznał, że nie było pewne czy wielki odpust annogórski z powodu pandemii w ogóle się odbędzie, wszystko było prawie tak jak zawsze. Grota lurdzka i tereny na zewnątrz niej były wypełnione ludźmi. Figurka św. Anny Samotrzeciej, przyozdobiona nową, złotą sukienką z wotami dziękczynnymi – jak co roku, tylko na dzień św. Anny – została wyniesiona z bazyliki i towarzyszyła jej wielka orkiestra dęta.

– Każdego roku nie brakuje kolejnych ogniw naszych pokoleń, które od wieków tutaj sięgają po nową nadzieję, aby świadczyć o miłości, jaką Bóg ma dla nas. Ale my musimy odpowiadać umocnioną naszą wiarą. Tego tutaj szukamy i to jest nasz największy skarb, jaki możemy tu znaleźć i umocnić w sobie. Niech to będzie nasz wkład w budowanie tej wielkiej sprawy: obecności Boga w naszych ludzkich sercach. Trzeba chcieć. Nie tylko umieć do Boga się zwracać, ale też z Nim współpracować. Bądźmy uczciwi wobec Boga. Bo cokolwiek dobrego chcemy uczynić, dzięki Jego dobroci możemy zrealizować. Możemy z nadzieją patrzeć w przyszłość.

I nie dajmy sobie tej dobrej, jasnej przyszłości wyrwać żadnemu złemu duchowi ani żadnym złym siłom – mówił bp Jan Kopiec, który przewodniczył sumie odpustowej. – Trzeba wrócić do tradycji wiary naszych przodków. Do pobożności autentycznej, wyrastającej z prostej, a żywej wiary, która wyrażała się w tym, że w codzienności wszystko odnosiło się do Boga, do Ewangelii, do przykazań. Gubimy coraz bardziej pragnienie Boga w sercu. I brakuje coraz częściej starania, by żyć tak, jak Bóg mówi. Wiara chrześcijan jest dziś w głębokim kryzysie – mówił w kazaniu biskup opolski Andrzej Czaja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama