Nowy numer 24/2021 Archiwum

Każdy dołoży coś od siebie

O diecezjalnej sztafecie i nowych zadaniach opowiadają ks. Adam Jasiurkowski i ks. Tomasz Wieczorek, odpowiedzialni za gliwicką pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę.

MIRA FIUTAK: Długo się zastanawialiście, jak zorganizować tegoroczną pielgrzymkę?

KS. ADAM JASIURKOWSKI: To był proces. Najpierw pytanie, czy w ogóle się odbędzie, a jeśli tak, to w jakiej formie. Po zastanowieniu się i rozmowie z księdzem biskupem podjęliśmy decyzję, że będzie to sztafeta, żeby więcej osób mogło wziąć udział w pielgrzymce. KS. TOMASZ WIECZOREK: Jednego byliśmy pewni – musimy iść ze względu na ślubowanie, bo nasza diecezjalna pielgrzymka jest też gliwicką pielgrzymką ślubowaną. Na spotkaniu na Jasnej Górze przewodników grup z całej Polski z bp. Krzysztofem Zadarką dzieliliśmy się różnymi pomysłami.

Dużo pielgrzymek pójdzie takim systemem sztafetowym?

A.J.: Większość. W pojedynczych przypadkach pójdą sami księża, przynajmniej tak planowali dwa miesiące temu, a w niektórych diecezjach pielgrzymka w tym roku jest odwołana.

Jak będzie wyglądało w praktyce takie sztafetowe pielgrzymowanie?

A.J.: Każda z naszych grup pielgrzymkowych ma do przejścia swój odcinek. Czasem są to trasy, które zawsze przechodzili, dołączając do głównego nurtu, jak Tarnowskie Góry, Toszek czy Lubliniec. Żadna grupa nie pokona pełnej drogi, jak pewnie chcieliby uczestnicy. Ewentualnie przez resztę dni mogą indywidualnie przejść jakąś trasę w swoim miejscu zamieszkania. Jednak to nie będzie to, bo celem jest zawsze jakieś miejsce święte. Chociaż jako poszczególni pielgrzymi nie przejdziemy całej trasy, to może właśnie tym bardziej jako diecezja doświadczymy tego, że ta pielgrzymka jest naszym wspólnym dziełem. W tym roku każdy dołoży coś od siebie, swój fragment drogi i dzięki temu cała pielgrzymka dotrze na Jasną Górę.

Pielgrzymowanie jest też tworzeniem wspólnoty w drodze, jedności między grupami.

A.J.: Braknie tego elementu wspólnotowego w sensie spotkań na postojach czy na nabożeństwach wieczornych. Teraz pójdą dużo mniejsze grupy, które nie będą się ze sobą spotykały. A jednocześnie będzie może większa świadomość, że każdy jest częścią w tym całym mechanizmie, w tej większej wspólnocie. Jest też wspólny program, który dostępny będzie w internecie. Każdy będzie mógł śledzić rozważania, również w tych dniach, kiedy nie idzie. Poza tym codziennie o 20.30 będą wspólne nabożeństwa w parafiach, w których zapisywali się pielgrzymi. T.W.: Na pewno zwornikiem tej pielgrzymki i tego czasu będą Msze św. z bp. Janem Kopcem – na rozpoczęcie 20 sierpnia o 8.00 w katedrze, następnego dnia o 9.00 w Tworogu i na zakończenie 22 sierpnia o 14.00 na Jasnej Górze. W tym roku musimy zrozumieć, że to nasze pielgrzymowanie jest jak układanie puzzli. Jeśliby zabrakło jednego elementu, nie będzie całości.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama