Nowy numer 25/2021 Archiwum

Gratka dla miłośników astronomii. W niedzielę w Krupskim Młynie zgasną światła

Jeśli dopisze pogoda, będzie to doskonała okazja do podziwiania rozgwieżdżonego nieba.

Idea jest prosta. W niedzielę na jedną godzinę - od 23.00 do północy - na ulicach Krupskiego Młyna zgasną wszystkie światła. Inicjatorem akcji jest stowarzyszenie Frymark, które we współpracy z samorządem i lokalnymi organizacjami zaprasza wszystkich miłośników astronomii na spacer wśród gwiazd. Wydarzenie ma jednocześnie wymiar proekologiczny.

Podziwianie nocnego nieba z terenów dużych aglomeracji miejskich jest utrudnione, bo część światła pochodzącego m.in. z ulicznych latarni odbija się od atmosfery i ogranicza widoczność ciał niebieskich. Jeśli tylko aura oszczędzi mocnego zachmurzenia, to gdy w otoczonym lasami Krupskim Młynie zapanuje ciemność, nastaną niespotykane na Górnym Śląsku warunki do obserwacji kosmosu.

Wśród proponowanych lokalizacji, gdzie oglądanie gwiazd może być szczególnie udane, są m.in. staw Oczko i staw Borowiany, tereny boisk czy łąka na Ziętku. Dodatkowo w noc wydarzenia organizatorzy zapraszają na koncert z wyspy na Oczku, którego będzie można posłuchać na żywo na YouTube.

Wszystkie szczegóły w wydarzeniu na Facebooku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama