Nowy numer 24/2021 Archiwum

Schron w Miechowicach będzie ponownie otwarty dla zwiedzających

W najbliższą niedzielę Stowarzyszenie Pro Fortalicium zaprasza na Śląski Piknik Rodzinny.

Po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, podziemny schron przeciwlotniczy w Bytomiu-Miechowicach zostanie ponownie otwarty dla zwiedzających. W najbliższą niedzielę, 19 lipca, Stowarzyszenie Pro Fortalicium organizuje Śląski Piknik Rodzinny. Początek o 12.00 w ProFort Centrum (Bytom, ul. Kasztanowa).

Na pikniku odbędą się występy artystyczne, pokazy medyczne, modowe, ratownicze oraz strażackie. Będzie też można zobaczyć zabytkowe pojazdy czy skorzystać ze stoiska militarnego.

Przede wszystkim jednak będzie można ponownie zwiedzić podziemny schron przeciwlotniczy z okresu II wojny światowej, gdzie znajdują się wystawy poświęcone m.in. tragicznym wydarzeniom w Miechowicach związanym z wkroczeniem Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku. Są też nowe wystawy przygotowane m.in. przez Andrzeja Habraszkę, Macieja Bartkowa, Rolanda Skubałę czy Sebastiana Markiella.

Ze względu na bezpieczeństwo zwiedzających, liczba osób jednorazowo przebywających w schronie została zmniejszona do 12. Z uwagi na brak możliwości dystansowania się, przed wejściem do schronu należy założyć rękawiczki ochronne lub zdezynfekować ręce środkiem wirusobójczym, a także używać maseczki. Pomiędzy grupami będzie przeznaczona 10-minutowa na wietrzenie schronu oraz dezynfekcję uchwytów, poręczy i innych miejsc dotykanych przez zwiedzających.

Schron w Miechowicach dla pasjonatów historii i militariów to jedna z największych atrakcji w regionie. Podziemny obiekt odwiedzili już turyści m.in. z Niemiec, Ukrainy, Holandii, Grecji, Wielkiej Brytanii, a nawet Chin, Stanów Zjednoczonych czy Bangladeszu. Od chwili otwarcia odwiedziło go już kilkanaście tysięcy osób.

Więcej o historii schronu i udostępnieniu go zwiedzającym, a także galerię zdjęć znajdziesz tutaj:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama