Nowy numer 24/2021 Archiwum

Osoczem w koronawirusa

Lekarzom z Bytomia udało się wyleczyć pierwszą osobę chorą na COVID-19 dzięki wdrożeniu nowej metody. Nie jest ona jednak możliwa do stosowania u wszystkich pacjentów.

W Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu wyleczono pierwszego pacjenta chorego na COVID-19 dzięki wykorzystaniu osocza innego ozdrowieńca. Na początku lipca 59-letni wyleczony pacjent opuścił już placówkę. Mężczyzna trafił do bytomskiego szpitala na początku czerwca wraz z żoną, która również była zakażona koronawirusem.

Ze względu na wysoką gorączkę lekarze już drugiego dnia zdecydowali o podaniu osocza innej osoby, która wcześniej pokonała koronawirusa. Jak relacjonuje sam pacjent, zaledwie dzień po podaniu osocza poczuł się o wiele lepiej – gorączka spadła, a dwa dni później wszystko zaczęło wracać do normy. Jego żona także doszła do zdrowia, choć bez stosowania osocza. Bytomska placówka od kilku tygodni stosuje metodę leczenia chorych na COVID-19 osoczem ozdrowieńców. Zgodę na wdrożenie tej terapii wydała komisja bioetyczna przy Śląskiej Radzie Lekarskiej. Jednak nie każdy kwalifikuje się do zastosowania tej terapii. – Jeśli trafia do nas osoba, która gorączkuje i ma objawy grypopodobne, mamy większą szansę pomóc jej w ten sposób, niż gdy choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium – tłumaczy dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1, do którego od początku pandemii z podejrzeniem zakażenia koronawirusem zgłosiło się już ponad 3 tysiące pacjentów, z czego chorobę potwierdzono u ponad 500. Wymagających hospitalizacji było niecałe 50, z czego 22 już wyzdrowiało i wróciło do domów. To niejedyna pozytywna wiadomość, jaka w ostatnim czasie dotarła z Bytomia. Pod koniec czerwca bytomski magistrat poinformował, że w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” – po prawie trzech miesiącach od zdiagnozowania pierwszych przypadków zakażeń – nie ma już nosicieli koronawirusa. Chorobę pokonało w sumie 74 mieszkańców i 21 pracowników ośrodka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama