Nowy numer 24/2021 Archiwum

Wystawa w Starym Opactwie

Przy okazji spacerów w przypałacowym parku warto zajrzeć też do galerii i zobaczyć zdjęcia z koronacji w Rudach czy obejrzeć film ze spotkania z Janem Pawłem II.

Ekspozycja została przygotowana w związku z 20. rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Pokornej. Wydarzenie to wiąże się z wizytą Jana Pawła II w Gliwicach.

- Pokazaliśmy na niej albumy z pielgrzymki Ojca Świętego, który wtedy pobłogosławił korony. Jest też makieta ołtarza z gliwickiego lotniska. Zwiedzający mogą obejrzeć film z nieszporów 15 czerwca, kiedy papież z powodu choroby nie przyjechał, i ze spotkania z nim dwa dni później. Pokazujemy też zdjęcia z samej koronacji naszego obrazu, która odbyła się w Rudach - opowiada Joanna Lepiarczyk, która przygotowała wystawę.

Wystawa w Starym Opactwie   Jan Paweł II pobłogosławił korony - album z jego pielgrzymki do Gliwic. Grzegorz Tomasiak

Na to spotkanie z papieżem 17 czerwca 1999 r. zorganizowane w jedną noc - kiedy okazało się, że Jan Paweł II jednak odwiedzi Gliwice - przywiezione zostały nie tylko korony, ale też łaskami słynący obraz Matki Bożej Rudzkiej. Rok później, 4 czerwca odbyła się uroczysta koronacja. W tym roku 28 maja minęło również 25 lat od ustanowienia sanktuarium diecezjalnego w Rudach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama