Nowy numer 24/2021 Archiwum

Bytom. Pierwszy pacjent wyleczony dzięki osoczu ozdrowieńca

W Szpitalu Specjalistycznym nr 1 wyleczono w ten sposób 59-letniego pacjenta, który opuścił już placówkę.

Jest pierwszym pacjentem chorym na Covid-19 wyleczonym w tym szpitalu dzięki wykorzystaniu do tego osocza innego ozdrowieńca. Razem z żoną, która również była zakażona koronawirusem, trafili do bytomskiego szpitala na początku czerwca.

Ze względu na wysoką gorączkę lekarze już drugiego dnia zdecydowali o podaniu mu osocza. Jak twierdzi pacjent, dzień po podaniu osocza poczuł się o wiele lepiej, gorączka spadła, a dwa dni później wszystko zaczęło wracać do normy. Jego żona także wróciła do zdrowia, choć leczona była inną metodą.

Bytomska placówka od kilku tygodni stosuje leczenie osoczem ozdrowieńców. Zgodę na wdrożenie tej terapii wydała komisja bioetyczna przy Śląskiej Radzie Lekarskiej. Jak zaznacza dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii szpitala, nie każdy jednak kwalifikuje się do zastosowania tej terapii. - Jeśli trafia do nas osoba, która gorączkuje i ma objawy grypopodobne, mamy większą szansę pomóc jej w ten sposób, niż gdy choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium - mówi lekarz.

Podkreśla, że jest jeszcze za wcześnie, aby wyciągać wnioski dotyczące skuteczności leczenia osoczem zakażonych pacjentów. - Niemniej w światowych statystykach już widać efekty tego leczenia. Tutaj jednak kluczem jest nie to, czy ta metoda działa, czy nie, tylko jak ją skutecznie zastosować. Jeżeli terapię włączymy we wczesnych etapach choroby, kiedy dopiero objawy się rozwijają, to wydaje się być dużo skuteczniejsza - wskazuje.

Leczenie osoczem ozdrowieńców jest jedną z metod, jakie aktualnie stosuje się w Szpitalu Specjalistycznym nr 1. Leczono nim tutaj cztery osoby, kolejne trzy lekiem o nazwie Remdesivir. Lekarze z Bytomia stosują również inne leki, dobierane w zależności od stanu zdrowia pacjenta.

Od początku pandemii do bytomskiego szpitala z podejrzeniem zakażenia koronawirusem zgłosiło się już ponad 3 tysiące pacjentów, z czego chorobę potwierdzono u ponad 500. Wymagających hospitalizacji było niecałe 50, z czego 22 już wyzdrowiało i wróciło do domów.

Przedstawiciele bytomskiego szpitala zachęcają wszystkie osoby, które przebyły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 i miały dwa ujemne wyniki PCR, do oddawania osocza, aby pomóc innym zakażonym. Należy skontaktować się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach pisząc na: ozdrowiency@rckik-katowice.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama