Nowy numer 29/2021 Archiwum

W dwóch wymiarach wiary

Jako uczestnicy Ruchu Światło–Życie możemy i powinniśmy zadawać sobie pytanie: co mi daje oaza? Ale także zaraz drugie pytanie: co ja daję oazie? – mówił bp Andrzej Iwanecki.

Przedwakacyjny dzień wspólnoty różnych gałęzi Ruchu Światło-Życie odbył się 20 czerwca w kościele św. Andrzeja w Zabrzu. To jedno z dwóch takich ogólnodiecezjalnych spotkań oazy, organizowanych cyklicznie dwa razy w roku – przed i po wakacjach.

W czerwcu zwykle wiąże się z ceremonią rozesłania na letnie wakacje formacyjne, które w tym roku z powodu epidemii nie są przez diecezję organizowane. Do tej zmienionej rzeczywistości odniósł się w kazaniu bp Andrzej Iwanecki, który przewodniczył Eucharystii. – Dzisiaj, pozbawieni możliwości wyjazdu na wspólne rekolekcje letnie, pytamy o wolę Bożą i o to, co Bóg nam chce powiedzieć. Pytamy też o posłuszeństwo Kościołowi – powiedział. – Człowiek odkrywa prawdę o sobie dopiero wtedy, gdy dzieje się nie po jego myśli. Gdy wszystkie plany są zdruzgotane. Wtedy przez słowa, gesty, nasze zachowanie, sposób myślenia odkrywamy, kim naprawdę jesteśmy. I odkrywamy też dojrzałość naszej wiary – zaznaczył. Biskup Andrzej Iwanecki zwrócił m.in. uwagę na dwa wymiary wiary – osobisty i wspólnotowy, a pandemię porównał do wojny, która przynosi ograniczenia, ale i możliwość świętości. Na zakończenie kazania biskup zawierzył przyszłość oazy w diecezji gliwickiej Bogu przez Maryję, której Niepokalane Serce Kościół wspominał w tym dniu w liturgii. Eucharystię koncelebrowało dziesięciu księży. Po niej odbyło się uwielbienie, a dwóch neoprezbiterów udzielało indywidualnego błogosławieństwa. Kolejne spotkanie całego Ruchu Światło-Życie Diecezji Gliwickiej odbędzie się 6 września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama