Nowy numer 29/2021 Archiwum

Kolekcję słynnej porcelany można oglądać w Muzeum w Gliwicach

Muzeum otrzymało eksponaty w darze wdzięczności od rodowitego gliwiczanina, od prawie pół wieku mieszkającego w Niemczech.

W ostatnich latach Muzeum w Gliwicach otrzymało 400 sztuk porcelanowych wyrobów słynnej niemieckiej wytwórni Rosenthal. Kolekcja zawiera fragmenty zastaw stołowych, serwisów do kawy i do herbaty oraz przykłady edycji limitowanych - miski i talerze dekoracyjne, patery, świeczniki, wazony, wazy, sosjerki, filiżanki, komplety do palenia tytoniu oraz nieliczne przykłady biżuterii ceramicznej.

Darczyńcą jest Wolfgang Domogalla - kolekcjoner urodzony w 1940 r. w ówczesnym Gleiwitz w domu nieopodal Willi Caro, siedziby muzeum. Od prawie pół wieku mieszka w Niemczech.

Kolekcję słynnej porcelany można oglądać w Muzeum w Gliwicach   Wolfgang Domogalla - kolekcjoner i darczyńca porcelanowego zestawu. Archiwum Muzeum w Gliwicach

W liście z okazji otwarcia wystawy wspomina: "Urodziłem się w Gliwicach i czuję się gliwiczaninem. W Polsce przeżyłem 25 bardzo ważnych lat mojego życia - dzieciństwo i wczesną młodość. Myślę, że ten dar dla Muzeum w Gliwicach może być okazją do podziękowania  za wszystko, co od tego kraju cennego otrzymałem".

Wernisaż odbył się w formie online w sobotę. Wystawę - z zachowaniem zasad obowiązujących w stanie epidemii - zwiedzać można do 25 października.

Wernisaż Rosenthal
Muzeum w Gliwicach
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama