Nowy numer 48/2023 Archiwum

Zmiany u jezuitów

Decyzją prowincjała jezuitów Polski południowej nastąpią zmiany personalne w parafii Matki Boskiej Kochawińskiej w Gliwicach. O jednego zakonnika powiększyła się też wspólnota jezuitów w Bytomiu.

W gliwickiej parafii proboszcza o. Roberta Więcka SJ, który pełnił również funkcję przełożonego wspólnoty zakonnej i dyrektora Centrum Kształcenia i Dialogu „Theotokos”, zastąpi dwóch jezuitów. Nowym proboszczem i przełożonym będzie o. Łukasz Dębiński SJ, przedtem wikariusz parafii w Starej Wsi. Dyrektorem „Theotokos” zostanie o. Dariusz Wiśniewski SJ, ostatnio dyrektor domu rekolekcyjnego w Zakopanem.

Z Gliwic odejdzie także o. Mateusz Janyga SJ, wikary, katecheta i opiekun młodzieżowej wspólnoty Magis. Nowym wikariuszem będzie o. Wojciech Werhun SJ, dotychczas pracujący w duszpasterstwie powołań prowincji jezuitów.

Ojciec Więcek rozpocznie pracę w Krajowym Sekretariacie Apostolstwa Modlitwy w Krakowie, a o. Janyga wyjeżdża na trzecią probację zakonną do Nairobi.

Wspólnota jezuitów w Gliwicach po zmianach będzie liczyć 10 jezuitów: ośmiu kapłanów i dwóch braci zakonnych.

Drugi dom jezuitów w diecezji gliwickiej znajduje się w Bytomiu, gdzie zakonnicy m.in. prowadzą parafię NSPJ przy ul. Pułaskiego. Do tej wspólnoty ostatnio dołączył o. Krzysztof Pietruszkiewicz SJ, który był na trzeciej probacji zakonnej w Jastrzębiej Górze, a wcześniej pracował w szkole jezuickiej w Nowym Sączu. Teraz pełni funkcję wikarego. Po zmianie wspólnota bytomska liczy ośmiu księży.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy