Nowy numer 23/2021 Archiwum

Prezydent: Będziemy czynili wszystko, żeby polscy żołnierze byli wyposażeni w sprzęt jak najwyższej jakości

Andrzej Duda złożył wizytę w jednostce wojskowej AGAT w Gliwicach.

Prezydent Andrzej Duda razem z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem odwiedził w poniedziałek jednostkę wojskową AGAT w Gliwicach - w związku z niedzielnym Świętem Wojsk Specjalnych oraz tegorocznym dyżurem Wojsk Specjalnych w Siłach Odpowiedzi NATO. Obaj obserwowali m.in. pokaz z wykorzystaniem śmigłowców S-70i Black Hawk.

Prezydent gratulował z okazji Święta Wojsk Specjalnych żołnierzom jednostek specjalnych, które - jak mówił - liczą łącznie ponad 3 tys. żołnierzy. - Na tym właśnie skupia się wdzięczność Rzeczypospolitej dla jej żołnierzy, którzy w Wojskach Specjalnych służą, że są oni gotowi każdego dnia, o każdej porze dnia i nocy, o każdej godzinie iść i wykonać najtrudniejsze zadania, często określane mianem zadań specjalnych czy też czarnej służby - mówił Duda.

Zaznaczył, że Wojska Specjalne mają tradycję wywodzącą się m.in. od Cichociemnych; wskazał, że tradycja jednostki wojskowej Agat wywodzi się od jednostki Kedywu Agat. Dodał, że choć gliwicka jednostka jest stosunkowo młoda, sformowana w lipcu 2011 r., to niezwykle szybko uzyskana przez nią sprawność bojowa pokazuje jakość, przygotowanie, podejście i profesjonalizm służących w niej żołnierzy.

- Chciałbym za to podziękować i pogratulować, bo sprawdziliście się już przy wykonywaniu zadań w Iraku, w Afganistanie, w Kuwejcie. To wielka sprawa dla Polski i nasza wielka duma jako tych, którzy dzisiaj za polskie sprawy, za wykonywanie w Polsce władzy z woli społeczeństwa ponoszą odpowiedzialność - zapewnił prezydent.

- Chcę zapewnić, że będziemy dokładali wszelkich starań, abyście służąc, byli wyposażeni w jak najlepszy sprzęt - aby te warunki służby były jak najbardziej dogodne i jak najbardziej bezpieczne. Bo wśród tego wszystko, co można zobaczyć w nawet najbardziej wyspecjalizowanych jednostkach wojskowych, gdzie jest najlepszy, najdroższy sprzęt, nie ma nic cenniejszego niż człowiek, żołnierz, jego życie, hart ducha, przygotowanie, służba - akcentował Duda.

Wojska Specjalne są jednym z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych RP. Tworzą je: Jednostka Wojskowa Komandosów oraz jednostki: Agat, Formoza, Grom, Nil oraz 7. Eskadra Działań Specjalnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama