Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Bytom i Politechnika Śląska realizują wspólny projekt rewitalizacji terenów pogórniczych

Chodzi o przywracanie zdegradowanym terenom poprzemysłowym nowych funkcji.

Bytom to jedno z miast na Górnym Śląsku, które zostało najbardziej dotknięte przez transformację gospodarczą w latach 90. XX wieku. Likwidacja zakładów przemysłowych, hut i kopalń spowodowała powstanie wielu zdegradowanych terenów.

Zawarte w piątek porozumienie między miastem i Politechniką Śląską w Gliwicach, które przez obie strony było dyskutowane i przygotowywane już od kilku miesięcy, umożliwi podjęcie wspólnych działań i stworzenie projektów, na których realizację gmina będzie starała się zdobyć dofinansowanie m.in. z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

- Chcemy wykorzystać wiedzę i doświadczenie specjalistów, którzy pomogą nam nie tylko opracować projekty rewitalizacyjne terenów pogórniczych, ale wesprą nas w działaniach mających na celu pozyskanie środków zewnętrznych na ich realizację - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Porozumienie z Politechniką Śląską w Gliwicach to szansa dla naszego miasta. Uczelnia dysponuje fachową kadrą naukową, która ma spore doświadczenie w przywracaniu zdegradowanym terenom poprzemysłowym nowych funkcji - dodaje prezydent.

Naukowcy z Politechniki Śląskiej w ramach zawartego porozumienia skupią się przede wszystkim na takich dziedzinach, jak: energetyka, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, technologie informacyjne oraz rewitalizacja terenów i obiektów poprzemysłowych.

- Problematyka i działania, które podejmujemy w ramach podpisanego dziś porozumienia, są mocno osadzone zarówno w planach badań naukowych uczelni, jak i w strategii rozwoju Politechniki Śląskiej. Jako uczelnia badawcza rozwijamy naukę i dzielimy się doświadczeniem w zakresie sześciu priorytetowych obszarów badawczych. Wśród nich są m.in. ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka oraz inteligentne miasta przyszłości i mobilność przyszłości. W styczniu tego roku uruchomiliśmy na PŚ Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska. Łącznie z wirtualnym laboratorium, składającym się z zespołów badawczych zlokalizowanych w różnych katedrach Politechniki Śląskiej, tworzy ono zaplecze badawcze. Te atuty pozwolą nam wspólnie z miastem opracować i realizować działania rewitalizacyjne dla Bytomia - przekonuje rektor uczelni prof. Arkadiusz Mężyk.

O tym, przed jakimi wyzwaniami stoi Bytom, mogła się przekonać Elisa Ferreira, komisarz ds. spójności reform Unii Europejskiej, która w styczniu odwiedziła miasto. Dostrzeżenie przez Komisję Europejską problemów Bytomia daje perspektywę na unijne wsparcie z tzw. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

W ramach współpracy miasto Bytom przedstawi naukowcom z politechniki podjęte i dotychczasowo zakończone działania, mające na celu zmianę oblicza obszarów zdegradowanych, w tym realizowanych w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji, oraz listę obszarów, w których mogą zostać zrealizowane potencjalne projekty na terenach poprzemysłowych.

Wśród nich będą głównie obszary znajdujące się w ramach projektowanej Bytomskiej Centralnej Trasy Średnicowej, m.in. przy ulicach: Kilara, Czackiego, Łagiewnickiej, Zabrzańskiej, Orzegowskiej czy Modrzewskiego.

Podpisane porozumienie jest drugim w ostatnim czasie, jakie władze Bytomia zawarły z Politechniką Śląską. Pierwsze związane było z projektem stworzenia koncepcji planów wzdłuż rzeki Bytomki od jej źródła do ujścia w Gliwicach, które właśnie realizowane jest przez naukowców uczelni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy