Mimo wzrostu zachorowań, niektóre samorządy zdecydowały się na otwarcie placówek. Bytom najpierw przebada nauczycieli.
Jak poinformowały na swojej stronie internetowej władze Gliwic, "w związku ze zwiększoną liczbą zachorowań w naszym mieście gliwicki sanepid zwrócił się do Urzędu Miejskiego z wnioskiem o wstrzymanie się z otwarciem placówek oświatowych".
Wcześniej gliwicki magistrat informował, że zajęcia wychowawcze ruszą 25 maja. Według nowych decyzji, otwarcie publicznych żłobków, przedszkoli i opieki wczesnoszkolnej w szkołach podstawowych nastąpi najwcześniej 1 czerwca.
Z wydanego komunikatu dowiadujemy się również, że placówki te są już przygotowane na przyjęcie dzieci, lecz decyzja o ich otwarciu będzie uzależniona od rozwoju sytuacji zdrowotnej w mieście.
Trudna sytuacja epidemiologiczna wciąż utrzymuje się również w Bytomiu, gdzie szkoły i przedszkola od tego tygodnia realizują tylko zajęcia rewalidacyjne, rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesnego wspomagania rozwoju. Prezydent miasta Mariusz Wołosz jest zdania, że "sposób, w jaki łagodzone są obostrzenia dotyczące uruchomienia placówek edukacyjnych, jest w naszej opinii zbyt gwałtowny, a w przypadku naszego regionu, gdzie wciąż notuje się wzrost zakażeń, zbyt szybki".
Aktualizacja: zajęcia opiekuńczo-wychowawczych dla uczniów klas I-III ruszą w wybranych szkołach od 27 maja. Wcześniej magistrat zdecydował się za ok. 100 tys. zł sfinansować z budżetu miasta badania na obecność koronawirusa u wszystkich pracowników placówek oświatowych, którzy w związku z otwarciem szkół sprawowaliby opiekę nad dziećmi. Wyniki prawie w 100 proc. dały wynik negatywny. Szczegóły TUTAJ.
W Zabrzu 18 maja została otwarta tylko część placówek, które zapewniają zajęcia wychowawcze dzieciom tych rodziców, którzy wcześniej zgłosili taką chęć.
Aktualizacja: według najnowszej informacji, w Zabrzu "ze względu na aktualną sytuację epidemiczną w naszym województwie na wniosek dyrektorów placówek została podjęta decyzja, zgodnie z którą zajęcia w większości przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, a także opieka wczesnoszkolna w szkołach podstawowych w naszym mieście będą zawieszone do 7 czerwca".
Tymczasem w Tarnowskich Górach, mimo niemal dwukrotnego wzrostu zachorowań na COVID-19 w ciągu ostatniego tygodnia, publiczne przedszkola zostaną otwarte 25 maja, a od 1 czerwca - żłobek oraz szkoły, które będą organizować konsultacje dla uczniów wszystkich klas. Harmonogram uruchamiania placówek oraz oświadczenie burmistrza Arkadiusza Czecha zostało opublikowane na stronie miasta.
Na podobny krok zdecydowały się Pyskowice. Tam też szkoły, przedszkola i żłobek zostaną otwarte 25 maja, chociaż jeszcze tydzień temu burmistrz miasta informował, że "do Urzędu Miejskiego wpłynęło pismo Państwowego Inspektora Sanitarnego w Gliwicach, w którym ze względu na liczne zachorowania wśród pracowników KWK "Sośnica" zamieszkujących teren powiatu gliwickiego, Gliwic i Zabrza, sugeruje wstrzymanie się z otwarciem żłobków i przedszkoli".
Według ostatnich informacji samorządów, również w Miasteczku Śląskim oraz w gminach Koszęcin (z możliwością przedłużenia), Pilchowice i Świerklaniec, przedszkola mają zostać otwarte 25 maja.
Z kolei w Kaletach i gminie Wielowieś zajęcia w przedszkolach pozostaną zawieszone co najmniej do końca maja. Do odwołania przedszkola zamknięte będą także w gminie Zbrosławice, a w Sośnicowicach - co najmniej do 7 czerwca.
Większość samorządów informacje o terminach otwarcia szkół, przedszkoli i żłobków zamieszcza na swoich stronach internetowych.