Bytomska "Jedynka" rozpoczyna leczenie osoczem

Jest zgoda na rozpoczęcie nowatorskiej terapii przy COVID-19. Osoby, które przebyły zakażenie, mogą pomóc w ratowaniu zdrowia i życia chorych.

Komisja bioetyczna przy Śląskiej Radzie Lekarskiej wydała wczoraj zgodę na rozpoczęcie nowatorskiej terapii zakażenia koronawirusem. Leczenie osoczem jest inicjatywą Jerzego Jaroszewicza, ordynatora Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

- Jedną z bardziej obiecujących form terapii COVID-19 jest podawanie osocza osób, które przebyły chorobę oraz wytworzyły odporność pochorobową, tzw. ozdrowieńców. Jest to metoda, w której wykorzystuje się przetoczenie osocza zawierającego swoiste przeciwciała neutralizujące anty-SARS-Cov-2 w celu działania bezpośrednio przeciwwirusowego u biorcy – wyjaśnia dr hab.n.med. Jerzy Jaroszewicz.

Od tego tygodnia pacjenci zakażeni SARS-Cov-2 hospitalizowani w oddziale bytomskiego szpitala będą mieli dostęp do tej metody leczenia, oczywiście w przypadku wyrażenia przez nich zgody (terapia eksperymentalna) i z przestrzeganiem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Osocze ozdrowieńców będzie dostarczane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Leczenie przeciwciałami ludzkimi zawartymi w surowicy lub preparatach immunoglobulin ludzkich jest szeroko stosowane w wielu chorobach zakaźnych, np. przy wirusowych zapaleniach wątroby typu A i B, odrze, ospie wietrznej, tężcu. Jest to metoda dobrze znana medycynie oraz stosunkowo bezpieczna.

Jerzy Jaroszewicz podkreśla, że jednym z kluczowych argumentów za taką właśnie metodą jest to, iż pozyskanie takiego leku nie wymaga złożonego procesu technologicznego, a jedynie dobrowolnej chęci niesienia pomocy przez osoby, które już przechorowały SARS-Cov-2.

Planowane badanie jest nowatorskie, do dziś znane są pojedyncze przypadki stosowania tej metody w Polsce. Na świecie natomiast opisano już kilkudziesięciu chorych leczonych tą metodą, u których stwierdzano poprawę stanu klinicznego, zmniejszenie duszności i szybszy powrót do zdrowia bez istotnych działań ubocznych osocza.

Wszystkie osoby, które przebyły zakażenie koronawirusem SARS-Cov-2 przed minimum 2 tygodniami, miały dwa ujemne wyniki PCR oraz chciałyby pomóc w ratowaniu zdrowia i życia chorych, proszone są o kontakt z Centrum Krwiodawstwa na mail: ozdrowiency@rckik-katowice.pl
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..