Sekcja Szkolno-Katechetyczna opublikowała wskazania dla dzieci, rodziców i parafii dotyczące przygotowania do sakramentu.
KANDYDACI DO SAKRAMENTÓW
1. Dzieci uczestniczące w katechizacji, zanim zostaną dopuszczone przez własnego proboszcza lub administratora parafii do przyjęcia sakramentów św., powinny zostać poddane weryfikacji w aspekcie gotowości ich przyjęcia. Z tej racji należy uzyskać drogą elektroniczną od osób prowadzących katechizację tych dzieci (chyba, że katechizującym jest proboszcz bądź administrator parafii) stosowną opinię. Opinia powinna zawierać: ocenę, informację o sumiennym uczestnictwie w katechizacji bądź zaangażowaniu dziecka wraz z rodzicami w przygotowanie sakramentalne odbywające się drogą online oraz inne wskazania duszpasterskie (por. Pierwszy Synod Diecezji Gliwickiej (2017-18). Statuty i Aneksy, nr 281).
2. Ponadto kandydaci do sakramentów, o ile wcześniej tego nie uczynili podczas katechizacji szkolnej czy parafialnej, zdają przed swoimi rodzicami katechizm pamięciowy oraz podstawowe modlitwy zadane przez katechetę lub duszpasterzy parafii, a stanowiące minimum programowe w przygotowaniu sakramentalnym i obejmujące: akty wiary, nadziei i miłości, Modlitwę Pańską, Pozdrowienie Anielskie, Skład Apostolski, dziesięć Przykazań Bożych, pięć warunków spowiedzi, siedem sakramentów świętych, siedem grzechów głównych, sześć głównych prawdy wiary, pięć przykazań kościelnych. Kandydaci do sakramentów powinni mieć rozeznanie i jednoznacznie wyrażać miłość i wiarę w rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszej Eucharystii. Wymagana jest również znajomość formuły spowiedzi świętej. Rodzice dzieci informują drogą elektroniczną proboszcza bądź administratora parafii o zrealizowaniu wymagań oraz minimum programowego.
3. Można dopuścić dzieci do wczesnej Komunii Świętej. Wymaga to jednak dużej troski i rozeznania ze strony proboszczów i administratorów parafii, odpowiedniego przygotowania zarówno ze strony osób odpowiedzialnych, jak i samych kandydatów oraz ich rodziców żyjących w kościelnym związku sakramentalnym (por. Pierwszy Synod Diecezji Gliwickiej (2017-18). Statuty i Aneksy, nr 446-447).