Pierwsze Komunie Święte w czasie pandemii - nowe instrukcje gliwickiej kurii

Sekcja Szkolno-Katechetyczna opublikowała wskazania dla dzieci, rodziców i parafii dotyczące przygotowania do sakramentu.

W szczegółowej instrukcji Sekcji Szkolno-Katechetycznej, opublikowanej 1 maja na stronie Kurii Diecezjalnej w Gliwicach, znalazły się propozycje i wskazania pomocne w przygotowaniach do przyjęcia sakramentu I Komunii Świętej i organizacji uroczystości w parafiach. Wskazówki dotyczą zarówno kandydatów, jak i ich rodziców oraz parafii.

Nowe warunki są podyktowane wskazaniami biskupa gliwickiego oraz obostrzeniami nałożonymi przez władze państwowe w związku ze stanem epidemii. W diecezji gliwickiej termin pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej - w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce - należy bezwzględnie przełożyć na okres po 31 sierpnia.

Przed dopuszczeniem do przyjęcia sakramentu dzieci powinny uzyskać opinię od osób prowadzących ich katechizację, a jeżeli nie uczyniły tego wcześniej - również zdać przed swoimi rodzicami katechizm pamięciowy oraz podstawowe modlitwy zadane przez katechetę lub duszpasterzy parafii.

W komunikacie czytamy też m.in., że w obecnej sytuacji to "rodzina będąca Kościołem domowym, a zarazem pierwszą i najważniejszą szkołą przygotowania do przyjęcia sakramentów, powinna przejąć obowiązek kontynuacji przygotowania do uroczystości swoich dzieci poprzez wspólną modlitwę w rodzinie, wyjaśnianie prawd wiary i katechezę domową".

Z kolei w części instrukcji dla parafii znalazły się m.in. wskazówki dotyczące kontaktu z rodzicami dzieci, organizacji pierwszej spowiedzi i uroczystości pierwszokomunijnej, dopuszczenia do tzw. wczesnej Komunii Świętej oraz celebracji tzw. białego tygodnia.

Treść całego dokumentu publikujemy na kolejnych stronach:


Zobacz również:

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..