Nowy numer 22/2023 Archiwum

12.4.2020 | W czasie pandemii odwiedzamy „zdalnie” oblacką Niniwę w Kokotku

Czy sam Bóg ci wystarcza? Kiedy będą ci odbierane pieniądze, praca, wakacje… czy sam Bóg ci wystarcza? - pyta o. Tomasz Maniura OMI w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, w obliczu pandemii, która zatrzymała świat.

 

W audycji "Tym żyje Kościół" na początek garść doniesień, które świadczą o tym, że mimo pandemii Kościół żyje:

Teraz cofamy się w czasie o 15 lat – do ostatniej Wielkanocy z Janem Pawłem II. Padały wtedy ważne słowa. Jakie? Ks. Rafał Skitek przypomina słowa Jana Pawła II...

...i kard. Josepha Ratzingera:

Jedziemy na wiarę! Tak zwykł mówić o swoich wyprawach rowerowych z młodzieżą o. Tomasz Maniura OMI, duszpasterz młodzieży oblackiej. W wielkanocny poranek składamy „zdalną” wizytę w oblackim ośrodku w Kokotku i pytamy, jak działa duszpasterstwo… na odległość? I jak żyje prężnie tworzony ośrodek, do którego nagle z powodu pandemii przestali przyjeżdżać ludzie?
– Jeśli chcemy naprawdę żyć, to nasze życie w ogromnej mierze zależy od naszej osobistej zdolności do śmierci – mówi o. Tomek i pyta: – Czy sam Bóg Ci wystarcza? Kiedy będą ci odbierane pieniądze, praca, wakacje… czy sam Bóg ci wystarcza?

Planowana na ten rok wyprawa rowerowa Niniwa Team do USA raczej nie dojdzie do skutku. Ośrodka w Kokotku też nie odwiedzają teraz grupy rekolekcyjne. – Ale nie założyliśmy rąk – mówi o. Tomasz Maniura i opowiada m.in. o tworzonych w ośrodku miejscach kwarantanny.

Nie ma kościoła, w którym nie ma wizerunków Chrystusa związanych ze świętami Wielkanocy. W każdej świątyni są krzyże z figurą Chrystusa. Z ks. dr. Leszkiem Makówką, dyrektorem Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach, okiem historyka sztuki, spoglądamy na wizerunki ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Chrystusa w naszych kościołach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast