Caritas pomaga - można im w tym pomóc

Część działalności trzeba było zamknąć, ale pojawiły się nowe inicjatywy. Jak pracują w czasie epidemii?

Wirus uderzył i w osoby potrzebujące, i w te, które niosą pomoc - mówi ks. Jan Łojczyk, dyrektor Caritas Diecezji Gliwickiej.

- Wolontariusze w parafiach to najczęściej osoby z grupy ryzyka 60+, więc muszą pozostać w domach. Ale są też takie, które mogą dalej działać, oczywiście z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa - dodaje.

Gliwicka Caritas uruchomiła telefon Centrum Kryzysowego: 667 445 775, pod którym teraz można szybko skontaktować się z centralą. Działają wielotorowo, kierując pomoc do różnych grup.

  • Dla potrzebujących

Tygodniowo przygotowują prawie 200 paczek z żywnością, które trafiają do Caritas parafialnych, a dalej do konkretnych osób. - Bazujemy tu na miłosierdziu sklepów wielkopowierzchniowych, z którymi współpracowaliśmy przed tym kryzysem - wyjaśnia ks. Łojczyk.

  • Dla seniorów

Caritas zachęca do pomocy starszym w ramach akcji "Kromka chleba dla sąsiada". Osoby z najbliższego otoczenia mogą zrobić im zakupy, wykupić leki, zainteresować się ich sytuacją. Można tez wspierać finansowo wsparcie kierowane do seniorów w ramach inicjatywy #PomocdlaSeniora. W diecezji rozdano 250 kart przekazanych przez Fundację Biedronka do zrealizowania w tej sieci sklepów. Karty to stała pomoc, co miesiąc zasilane będą tą samą kwotą.

  • Dla medyków

W ramach akcji #WdzięczniMedykom można wspierać działania związane z wyposażeniem placówek medycznych w niezbędny sprzęt i środki ochronne. Nasza diecezjalna Caritas zbiera pieniądze na zakup respiratora, które zostaną przekazane jednemu z gliwickich szpitali. Otrzymane właśnie od sponsorów środki czystości, zawiezie do szpitali. Placówki medyczne same proszą o takie wsparcie.

  • Placówki Caritas

Domy Pomocy Społecznej, Warsztaty Terapii Zajęciowej, gabinety rehabilitacyjne i stacje opieki zostały zamknięte.

- Pielęgniarki są do dyspozycji tylko na telefon i tylko w sytuacjach krytycznych. Te działania opiekuńcze zostały bardzo ograniczone, żeby nie narażać na zakażenie i chorych, i pielęgniarek – mówi dyrektor Caritas.

  • Jadłodajnie

Caritasowa Kuchnia „Rodzina” dalej rozwozi obiady, czynne są też jadłodajnie, gdzie można samemu odebrać posiłek. Przygotowują też jedzenie dla osób przebywających w kwarantannie.

  • Pomoc psychologiczna

Uruchomiona została telefoniczna pomoc psychologiczna. Można dzwonić pod numer 662 624 352 - od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-14.00

- Potrzeby są ogromne, ludzie zwracają się po pomoc, a nasze działania są ograniczone. I ze względu na finanse i ze względu na zasoby ludzkie - mówi ks. Jan Łojczyk. - Paradoksalnie ta trudna sytuacja wielu też otworzyła serca. Ludzie zaczęli rozglądać się wokół siebie, zauważać osoby, którym trzeba pomóc. To jest właśnie ta wyobraźnia miłosierdzia, o której mówił Jan Paweł II.

Informacje o działaniach Caritas i możliwości wsparcia tych inicjatyw dostępne są na www.caritasgliwice.pl. Tam też można wirtualnie zapalić wielkanocną świecę, a dzięki temu pomóc bardzo realnie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..