Nowy numer 49/2023 Archiwum

Koronawirus. Ks. Jan Łojczyk apeluje o pomoc seniorom

"Kromka chleba dla sąsiada" to ogólnopolska akcja Caritas, polegająca na pomocy osobom starszym w zakupach. Ważne, żeby włączyć się w nią w swoim najbliższym środowisku.

Staramy się rozpropagować w diecezji akcję "Kromka chleba dla sąsiada", która dedykowana jest przede wszystkim seniorom w naszych parafiach. Jej celem jest przede wszystkim sąsiedzka pomoc w sytuacji zagrożenia epidemicznego, jaką obecnie przeżywamy – mówi ks. Jan Łojczyk, dyrektor Caritas Diecezji Gliwickiej. - Jak wiemy, seniorzy są grupą społeczną, która jest szczególnie zagrożona w rozprzestrzenianiu się wirusa. W zasadzie wszystkie te osoby powinny nie wychodzić z domu. Dlatego ważna tutaj jest troska i solidarność osób mieszkających po sąsiedzku, którzy po prostu zapytają seniorów, jakie mają potrzeby w związku z zakupem najbardziej potrzebnych rzeczy: żywności, leków, środków higienicznych. Taka pomoc nie wymaga jakiś specjalnych wysiłków, można ją zaoferować przy okazji własnych zakupów. Wybierając się do sklepu wystarczy zapukać do drzwi i przez próg, zachowując środki ostrożności, zadać pytanie, co trzeba, a potem w torbie zostawić przy drzwiach - zauważa.

Ks. Jan Łojczyk podkreśla, że jeśli ktoś ma obawy sanitarne w związku z przekazywaniem gotówki, może umówić się na rozliczenie w późniejszym czasie albo po prostu wydezynfekować ręce. - Nie pieniądze są najważniejsze, ale nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Obyśmy zdrowi byli, a straty liczyć będziemy później, jak to wszystko minie - podkreśla.

Więcej informacji i plakat z ofertą pomocy do wydrukowania na stronie Caritas Gliwickiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy