Jak pielęgnować chorego leżącego w łóżku? Pielęgniarki na zajęciach organizowanych przez zabrzańskie hospicjum przekazują podstawowe umiejętności.
Warsztaty pielęgnacyjne to jeden z punktów kursu podstaw opieki nad chorym u kresu życia, odbywającego się cyklicznie co roku dla zainteresowanych tematem. Organizatorzy wychodzą naprzeciw potrzebom i proponują około 10 spotkań w ciągu kilku miesięcy, bez obowiązku uczestniczenia we wszystkich zajęciach (informacje: hospicjum.zabrze.pl).
Podczas warsztatów pielęgnacyjnych kolejne czynności prezentowane są na manekinach. Można nauczyć się wielu praktycznych rzeczy, dzięki którym chory jest dobrze zaopatrzony przez domowników czy inne bliskie osoby. Nie do wszystkiego trzeba bowiem zatrudniać fachowców, nie każdego na to stać i w dodatku nie zawsze da się kogoś do pomocy znaleźć na czas. Bezpłatne zajęcia prowadzą Krystyna Gmiterek, pielęgniarka i nauczyciel w szkole Wszechnicy Zabrzańskiej, oraz Małgorzata Androsz, pielęgniarka zabrzańskiego hospicjum. W czasie dwóch godzin uczą, jak układać chorego, żeby zapobiec odleżynom czy przykurczom, sprawnie wymienić pościel, przeprowadzić całościową toaletę i w warunkach leżących umyć głowę czy wymienić pampers. W programie zajęć są także trudniejsze umiejętności: wymiana i higiena cewnika, worka stomijnego czy karmienie przez sondę. Przy tym wszystkim pielęgniarki prowadzące zajęcia zwracają uwagę na ludzkie kompetencje, uwzględniające wrażliwość chorego, jego szczególne potrzeby, w tym obowiązek zachowania intymności i szacunku dla osobistej godności. Zajęcia praktyczne odbywają się w sali Wszechnicy Zabrzańskiej, gdzie w trybie policealnym można zdobyć m.in. zawód opiekuna medycznego, bardzo potrzebny na rynku pracy.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się