Bp Jan Kopiec: W aktualnej sytuacji nie ma innej drogi, jak tylko zdyscyplinowanie

Przypominamy niedzielną homilię pasterza diecezji gliwickiej z pustej katedry, w której wyjaśnia swoją decyzję o sprawowaniu Mszy Świętych bez udziału wiernych.

W wydanym w sobotę rano dekrecie biskup Jan Kopiec do 29 marca odwołał planowe godziny Mszy Świętych we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji gliwickiej, a kapłanów zobowiązał do odprawiania Eucharystii w wyznaczonych intencjach bez udziału wiernych.

Poniżej publikujemy nagranie kazania, w którym bp Jan Kopiec wyjaśnia zaistniałą sytuację:

Kazanie bp. Jana Kopca podczas pierwszej Mszy bez wiernych w Gliwicach
Gość Gliwicki

To zdecydowanie bardziej restrykcyjne rozwiązanie niż w przypadku innych polskich diecezji, których ordynariusze jedynie zachęcali do skorzystania z udzielonej dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy. Bp Kopiec zapewnił jednak, że jego decyzja nie jest wystąpieniem przeciwko jedności Episkopatu, a spowodowana jest wyłącznie troską o zdrowie wiernych, nie zaś zamykaniem się na korzystanie ze źródeł łaski nadprzyrodzonej.

- Moja decyzja, (...) zachęcająca do sprawowania Mszy świętych bez udziału ludzi w ciągu najbliższych dwóch tygodni, ale sprawowanych przez gorliwych kapłanów w świątyniach naszej diecezji, nie jest wystąpieniem przeciwko jedności Episkopatu czy praktykom w innych diecezjach. Stanowi jednak, w moim głębokim przekonaniu, komentarz do tego wiodącego zamysłu. Jeżeli apelujemy o pozostawanie w domach, jeżeli nawet zdecydowaliśmy się na zdyspensowanie od uczestnictwa we Mszy świętej, to bądźmy konsekwentni i nie narażajmy naszych braci i sióstr na grożące niebezpieczeństwa. I proszę bardzo gorąco nie traktować mojego zamysłu jako zamykania się na korzystanie ze źródeł łaski nadprzyrodzonej - podkreślił w homilii biskup.

Całość retransmisji bezprecedensowej w historii Gliwic niedzielnej Mszy św. z pustej katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła znajdziesz TUTAJ. Zobacz również komentarz bp. Kopca po pierwszej Mszy bez udziału wiernych:

O pierwszej mszy bez wiernych: Jan Kopiec, biskup diecezji gliwickiej
tvimperium
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..