W Instytucie Onkologii w Gliwicach z okazji Dnia Chorego modlono się za pacjentów i pracowników tego szpitala.
Biskup Jan Kopiec przewodniczył dziś Mszy św. w kaplicy gliwickiej onkologii. Podkreślał, jak ważne w przypadku choroby i cierpienia, jest to, żebyśmy nie czuli się w tej sytuacji osamotnieni.
W imieniu wszystkich chorych i pracowników szpitala powitały biskupa gliwickiego dwie pacjentki - Katarzyna Chłapek z Wodzisławia Śląskiego i Ewa Wiśniewska z Poraja. Obie przebywają właśnie na leczeniu w Gliwicach.
- Prosimy za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny o dar uzdrowienia dla nas i pokrzepienie dla naszych rodzin i bliskich. Prosimy dla pracowników Instytutu o dar czujności i cierpliwości w wypełnianiu trudnych obowiązków. Prosimy o błogosławieństwo, abyśmy mogli usłyszeć jak owa kobieta nad jeziorem, która chciała choćby dotknąć Jezusa: „Twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju i bądź uzdrowiona” - powiedziała K. Chłapek.
Bp Jan Kopiec odprawił Mszę św. razem z kapelanami gliwickich szpitali - redemptorystami o. Janem Nogą, który już po raz 24. przygotowywał obchody Dnia Chorego na onkologii, i o. Mariuszem Więckiewiczem, który swoją posługę pełni od połowy ub. roku - oraz z ks. Bernardem Kojem, ekonomem gliwickiej kurii.
- Dzisiejszego dnia na całym świecie rozbrzmiewają słowa doceniające podejmowany wysiłek, aby przyjść z pomocą naszym siostrom i braciom, którzy cierpią i potrzebują naszego wsparcia. Możemy stworzyć taki klimat duchowy, żebyśmy wszyscy poczuli, że idziemy tą drogą razem - powiedział biskup gliwicki.
Zachęcał do towarzyszenia osobom chorym w tym trudnym momencie ich życia. - Tak, byśmy wokół chorego człowieka stworzyli wspólnotę. To są piękne słowa, ale wiemy, jak trudno je zrealizować. Każdy ma swoje życie, priorytety. Nie zawsze mamy siłę wewnętrzną, żeby stać blisko przy człowieku cierpiącym, ale wyczuwamy, że nie możemy tego nie podjąć - dodał.
Podkreślił, że doświadczenie choroby - swojej lub bliskich - jest czymś, w czym się dobrze rozumiemy. Bo łączy nas pragnienie, żebyśmy w tym nie zostali sami.
Zwracając się do chorych, bp Kopiec powiedział: - Z ogromnym szacunkiem pochylamy głowę przed każdym waszym cierpieniem i chorobą. Dostrzegamy też, że każde cierpienie podjęte świadomie przynosi dobre owoce, o czym niejedna rodzina może zaświadczyć.
O. Jan Noga jak co roku przy tej okazji dziękował wszystkim za pomoc w przygotowaniu spotkania, ale też za codzienną otwartość i wsparcie jego pracy jako kapelana w tym szpitalu.
Światowy Dzień Chorego, obchodzony jest 11 lutego, we wspomnienie liturgiczne Matki Bożej z Lourdes, a ustanowiony został w 1992 roku przez papieża Jana Pawła II.