GN 29/2021 Archiwum

W regionie ma powstać pięć obwodnic

Na terenie województwa śląskiego planowane są obwodnice: Blachowni, Świerklańca, Nakła Śląskiego, Szczekocin, Herbów Nowych i Kroczyc.

Pięć inwestycji w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic na drogach krajowych ma powstać w naszym regionie. O planowanych realizacjach na terenie województwa śląskiego poinformował na briefingu przed poniedziałkową sesją Sejmiku Województwa Śląskiego Jerzy Polaczek, poseł PiS, szef sejmowej komisji infrastruktury.

Jak zauważył, w województwie projekty dotyczące obwodnic wpisują się w inne rządowe przedsięwzięcia - w fazie przygotowania lub realizacji - jak trwająca budowa autostrady A1, przygotowywana budowa drogi ekspresowej S11 czy też w kontekście realizacji drogi ekspresowej S7 (w sąsiednim województwie małopolskim).

- Pięć takich lokalizacji: Szczekociny, Herby, Blachownia, Świerklaniec z Nakłem Śląskim, Kroczyce to są projekty, które znacząco poprawią przede wszystkim bezpieczeństwo ruchu drogowego w miejscowościach, w których funkcjonuje bardzo silny transport ciężki, tranzytowy, najbardziej niebezpieczny dla mieszkańców i wywołujący najwięcej skutków technicznych - powiedział Jerzy Polaczek.

Szef sejmowej komisji infrastruktury zaznaczył, że w skład tego programu nie wchodzi będąca już na etapie realizacji obwodnica Zawiercia oraz sąsiedniej Poręby.

Jak informował 8 lutego minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, według wstępnych szacunków wartość inwestycji, które w całym kraju mają zostać zrealizowane w latach 2020-2030 w ramach programu 100 obwodnic, to 28 mld zł. Wartość programu jest szacunkowa m.in. dlatego, że w przypadku 43 obwodnic przygotowano dotąd wstępne warianty ich przebiegu.

Program ma jeszcze zaakceptować Rada Ministrów. Kryteriami wyboru miejscowości były: natężenie ruchu w poszczególnych miastach i miasteczkach, bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz "ważne czynniki społeczno-gospodarcze". Przy wyborze lokalizacji brano pod uwagę poprawę dostępu do miejscowości i regionów turystycznych.

O planach budowy obwodnic również TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama