W gliwickim Hospicjum Miłosierdzia Bożego świętowano zbliżający się Światowy Dzień Chorego, który co roku obchodzony jest 11 lutego, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.
Spotkanie rozpoczęła Msza św. w intencji całej społeczności hospicjum – chorych, zarówno przebywających w placówce, jak i pozostających pod opieką w domach, służby zdrowia i wolontariuszy oraz zmarłych pacjentów.
Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Iwanecki, a koncelebrowali kapelan hospicjum o. Piotr Świerczok, redemptorysta, proboszcz miejscowej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, oraz odwiedzający to miejsce raz w tygodniu ks. Grzegorz Lepiorz, wikary parafii św. Barbary w Bytomiu.
– Witam serdecznie w naszym miejscu pracy, ale w miejscu szczególnym, dlatego że czas nabiera tu innego znaczenia – mówiła w słowie powitania Małgorzata Szymczyk, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych „Hospicjum”. Zauważyła, że tutaj problemy, które wydają nam się na co dzień wielkie, zupełnie nie mają tej wagi, a w hospicjum pracują cudowni ludzie.
Małgorzata Szymczyk, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych „Hospicjum”, dziękuje bp. Andrzejowi Iwaneckiemu. Klaudia Cwołek /Foto GośćW homilii bp Andrzej Iwanecki nawiązał do odczytanych podczas liturgii fragmentów Pisma Świętego oraz do orędzia papieża Franciszka na 28. Światowy Dzień Chorego, którego treść przybliżył zebranym na wspólnej modlitwie. Hasłem papieskiego przesłania są słowa Jezusa: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11, 28).
– Jezus wyraża solidarność z wszystkimi, którzy są dotknięci smutkiem i cierpieniem. Nie narzuca jakiś rozwiązań prawnych, ale wskazuje na siebie samego jako odnawiającą moc – mówił bp Iwanecki.
Zaznaczył także, że Jezus wszystkich nas uczy, byśmy zawierzyli Panu Bogu krzyż i cierpienie, z którymi żyjemy na co dzień. Byśmy zaangażowali całe serce, także mądrość ludzką, w pokonywanie cierpienia, ale również potrafili je przyjąć, gdy jest naszym krzyżem. O hospicjum natomiast powiedział, że jest „w sercu diecezji”. Homilię zakończył odczytaniem zawierzenia Najświętszej Maryi Pannie, Uzdrowieniu Chorych z orędzia papieża Franciszka.
Homilia bp. Andrzeja Iwaneckiego:
Po Eucharystii bp Iwanecki odwiedził chorych na salach, a później przy wspólnym stole spotkał się z pracownikami i wolontariuszami hospicjum.
Siedziba rozbudowywanego hospicjum przy ul. Daszyńskiego 29 w Gliwicach. Klaudia Cwołek /Foto Gość