Tym razem zapisana została w prostej formie, jaką posługuje się plakat. Ekspozycję można oglądać w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich.
Konkurs na projekt plakatu „Holocaust – podtrzymywanie żywej pamięci” jest wspólnym przedsięwzięciem wspieranym przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA) oraz Instytut Yad Vashem, we współpracy z Londyńskim Centrum Kultury Żydowskiej w Wielkiej Brytanii i Europejskim Instytutem Dziedzictwa Shoah w Czechach.
IHRA to organizacja istniejąca od 1998 r., a jej celem jest mobilizowanie i koordynowanie wsparcia ze strony liderów politycznych i społecznych dla edukacji, podtrzymywania pamięci oraz prowadzenia badań naukowych o Holokauście – na szczeblach krajowym i międzynarodowym. Skupia 34 państwa członkowskie i kilku obserwatorów. Do konkursu zaproszeni zostali studenci sztuki i designu. Cieszył się on dużym odzewem, bo nadesłano setki prac. Międzynarodowe jury, składające się z ekspertów zarówno z dziedziny projektowania, jak i edukacji o Holokauście, wybrało 16 najlepszych projektów, które pokazane zostały w Gliwicach. Ekspozycja „Holocaust – podtrzymywanie żywej pamięci. Wystawa plakatów artystów z całego świata” otwarta została w jednym z oddziałów Muzeum w Gliwicach – Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14). Będzie można ją oglądać do 29 maja.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się