Nowy numer 09/2020 Archiwum

Za nowatorstwo w chirurgii rekonstrukcyjnej

Prof. Adam Maciejewski z Centrum Onkologii w Gliwicach otrzymał prestiżową Nagrodę im. Marko Godiny.

Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej (ASRM) przyznało to wyróżnienie za najlepszą operację 2019 roku. Dokonania prof. Adama Maciejewskiego wybrało spośród kilkuset zgłoszonych kandydatur. Jest to też docenienie całego jego dorobku zawodowego.

To pierwszy lekarz z Polski, który otrzymał Nagrodę im. Marko Godiny, uznawanego za ojca chirurgii rekonstrukcyjnej. Wiąże się ona z możliwością odwiedzenia przez laureata w najbliższym czasie najlepszych ośrodków rekonstrukcyjnych na świecie. Prof. Maciejewski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej gliwickiej onkologii, został doceniony za przeprowadzoną w ub. roku operację 6-letniego Tymka, który, mając 13 miesięcy, połknął granulki do udrażniania rur. W wyniku wypadku nastąpiła martwica m.in. tchawicy, gardła i przełyku. Przeprowadzono operację rekonstrukcji narządów szyi z jednoczesnym przeszczepem szpiku. Był to pierwszy tego typu zabieg wykonany na świecie.

W 2015 roku zespół pod kierunkiem prof. Maciejewskiego wykonał, także po raz pierwszy na świecie, złożony przeszczep narządów szyi u 37-letniego mężczyzny, za który trzy lata temu otrzymał „medycznego Oscara”. A wcześniej – przeszczep twarzy ze wskazań życiowych u pacjenta, który uległ wypadkowi w pracy, również pionierski w skali międzynarodowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama