Nowy numer 38/2021 Archiwum

„Gość” do zabrania

Pomysł przypomina trochę akcję „zawieszony posiłek”, którą wprowadzają niektóre restauracje, ale tutaj nie chodzi o jedzenie.

Inicjatywa restauracji polega na tym, że wykupuje się obiad, a paragon zawiesza na specjalnej tablicy. Wtedy każdy, kto chce, może po niego sięgnąć i zjeść opłacony już przez kogoś posiłek. Jakub Horzela z parafii św. Franciszka w Zabrzu, chociaż nie wzorował się na tej akcji, pomysł miał podobny. Tyle że on sponsoruje innym… egzemplarze „Gościa Niedzielnego”.

W ten nietypowy sposób dzieli się z innymi – jak mówi – tym, z czego sam chętnie korzysta. Zamawia więc w prenumeracie 10 egzemplarzy „Gościa” i zostawia w kościele aktualny numer dla tych, którzy z różnych powodów sami go nie kupią. – Dobra lektura książek czy prasy to jest coś, co mnie buduje. Często nasze podejście do wiary jest takie dość tradycyjne, a chodzi o to, żeby wiara była świadoma. Myślę, że w tym może pomóc też lektura „Gościa” – wyjaśnia swoje motywacje. Zaczęło się kilka miesięcy temu. Początkowo pomysł był trochę inny. – Ksiądz proboszcz w czasie ogłoszeń podał, że jest 10 sponsorowanych numerów, po które można zgłaszać się do sprzedających. Ale chyba to nie była najlepsza forma, dlatego teraz zostawiam je na stoliku z tyłu kościoła, gdzie są prasa i książki. Myślę, że tak łatwiej komuś zabrać gazetę. Nasz kościół jest otwarty w ciągu dnia, ludzie przychodzą, żeby się pomodlić. I może „Gość” trafi w ten sposób do kogoś, kto nigdy nie czytał tego tytułu. Tak jak ja kiedyś – dodaje. Czasem zostawia tam też książki, które już przeczytał. – Kiedy wiem, że nie będę do nich wracał, to daję je na stolik, żeby ktoś mógł jeszcze z nich skorzystać – mówi. Zdarza mu się, że sięga po jakiś tytuł wydawniczy zachęcony artykułem. Tak było np. z książkami kard. Roberta Saraha. Zawsze lubił czytać, dlatego studiował informację naukową i bibliotekoznawstwo. Jego pasja do książek nie minęła, ale dzisiaj pracuje jako asystent osób niepełnosprawnych. – Ta praca daje mi bardzo dużo satysfakcji. Generalnie polega na pomaganiu osobom niepełnosprawnym, ale też ich rodzinom, bo mogą dzięki temu chwilę odpocząć albo coś załatwić – opowiada. Darmowe numery „Gościa” rozchodzą się w parę dni. Jakub Horzela planuje ich prenumeratę przez pół roku. Później podejmie decyzję, czy będzie to kontynuować.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama