Muzeum Górnictwa w Zabrzu będzie koordynatorem Industriady

W tym roku zarządzanie świętem Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego powierzone zostało zabrzańskiej placówce.

1m 47s

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu będzie technicznym koordynatorem Industriady. Jako wspólna instytucja miasta i samorządu województwa, od ponad dekady rozwija działalność głównych atrakcji turystyki przemysłowej Zabrza i regionu. A są nimi zabytkowa kopalnia węgla kamiennego Guido oraz kompleks Sztolnia Królowa Luiza.

Dotąd organizatorem i głównym koordynatorem imprezy był Urząd Marszałkowski. Decyzją zarządu województwa niedawno jednak zmieniły się organizacja i władze wydziału kultury urzędu, którego jeden z referatów zajmował się zabytkami przemysłowymi i właśnie Industriadą.

Jak poinformował rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Sławomir Gruszka, przed tegoroczną edycją wydarzenia zdecydowano, że o ile nadzór nad całością pozostanie w urzędzie, to techniczna koordynacja imprezy będzie powierzona zabrzańskiemu muzeum. W ślad za tym pójdzie odpowiednia dotacja z budżetu województwa.

Placówka przejmie zarazem część funkcji pełnionych dotąd przy Industriadzie przez marszałkowski Regionalny Instytut Kultury w Katowicach (przekształcony ostatnio w Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego), a także inną wojewódzką instytucję kultury - Ars Cameralis Silesiae Superioris.

S. Gruszka przypomniał, że ponad dekadę temu część rozmów o koncepcji Industriady toczyła się w środowiskach związanych m.in. z tworzonym wtedy przy kopalni Guido Międzynarodowym Centrum Dokumentacji Zabytków Poprzemysłowych dla Turystyki. Jak ocenił, koordynacja w tym roku święta przez zabrzańskie muzeum stanie się w pewien sposób klamrą i powrotem imprezy do korzeni.

W ubiegłorocznej Industriadzie, której imprezy odbywały się na początku czerwca, w 44 obiektach zlokalizowanych w 27 miastach regionu oraz 7 obiektach pałacowych, wzięło udział ponad 100 tys. osób. To koordynowana przez samorząd województwa coroczna impreza promująca przemysłowe dziedzictwo regionu.

« 1 »
oceń ten artykuł
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5