Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Adam Neumann nowym prezydentem Gliwic

Kandydat popierany przez byłego prezydenta Zygmunta Frankiewicza uzyskał ponad 51 proc. poparcia i wygrał w pierwszej turze przedterminowych wyborów.

Adam Neumann uzyskał 51,18 proc. poparcia w przedterminowych wyborach na prezydenta Gliwic i został wybrany na to stanowisko - potwierdziła w nocy z niedzieli na poniedziałek Miejska Komisja Wyborcza w Gliwicach. W głosowaniu wzięło udział 35,5 proc. uprawnionych.

A. Neumann - przez ostatnie blisko 13 lat wiceprezydent Gliwic - był kandydatem komitetu wyborczego Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza. Startował z poparciem byłego prezydenta, wybranego jesienią ubiegłego roku do Senatu. Pokonał trzech innych kandydatów.

Jak podała komisja wyborcza, A. Neumanna poparły 24 854 osoby (51,18 proc.), wobec wymaganego do zwycięstwa w pierwszej turze wyborów poziomu 24 281 głosów. Oznacza to, że o wyborze prezydenta już w pierwszej turze przesądziły 574 głosy.

Na drugim miejscu znalazł się pełniący dotąd obowiązki prezydenta Gliwic (a wcześniej m.in. wiceprezydent miasta i marszałek woj. śląskiego), startujący z własnego komitetu Janusz Moszyński (25,08 proc., 12 180 głosów). Trzeci był były gliwicki radny Kajetan Gornig (18,33 proc., 8 905 głosów), a 5,39 proc. wyborców (2 622 osoby) poparło Andrzeja Gillnera, byłego długoletniego dyrektora Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych.

Niedzielne wybory wyłoniły następcę wybranego w październiku ubiegłego roku do Senatu Zygmunta Frankiewicza, który rządził Gliwicami ponad 26 lat - najdłużej w Polsce. Uprawnione do głosowania były 137 323 osoby. Z urn wyborczych wyjęto 48 784 ważne karty. Na czterech kandydatów oddano łącznie 48 561 ważnych głosów.

Nowy prezydent Gliwic Adam Neumann w maju tego roku skończy 61 lat. Jest bezpartyjny, jednak startował z poparciem Koalicji Obywatelskiej. Z żoną Jolantą mają troje dorosłych dzieci oraz troje wnucząt. Jeździ na nartach i na rowerze, lubi górskie wędrówki i wypoczynek nad morzem.

Od urodzenia mieszka w Gliwicach. Pracował w Zakładach Pomiarowo-Badawczych Energetyki Energopomiar Gliwice oraz miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, następnie przez 18 lat prowadził własną firmę. Od grudnia 2006 r. był wiceprezydentem Gliwic; przestał pełnić tę funkcję w październiku ubiegłego roku, po wyborze Z. Frankiewicza do Senatu. Jest też wykładowcą akademickim z zakresu zarządzania nieruchomościami.

W przedterminowych wyborach A. Neumann brał udział pod hasłem kontynuacji i rozwoju. W swoim programie przekonywał, że rozwój gospodarczy Gliwic jest najskuteczniejszą drogą do utrzymania ekonomicznego dobrobytu zarówno samego miasta, jak i jego mieszkańców. "Chcę podjąć dodatkowe działania podnoszące komfort życia gliwiczan" - zapowiadał, deklarując także zapewnienie warunków do tworzenia nowych atrakcyjnych miejsc pracy oraz utrzymania już istniejących.

Wśród założeń jego programu jest m.in. utrzymanie Gliwic w czołówce miast o najwyższym poziomie wynagrodzeń oraz zapewnienie dochodów miasta na poziomie pozwalającym na stałą poprawę jakości życia w mieście. Deklarował poszerzenie oferty rozrywkowo-kulturalnej oraz rekreacyjno-sportowej w mieście i lepsze dopasowanie jej do potrzeb mieszkańców. Zapowiadał dążenie do systematycznej poprawy czystości powietrza oraz dalszy rozwój ogólnodostępnych przestrzeni miejskich i utrzymanie charakteru zielonego miasta.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy