Nowy numer 49/2023 Archiwum

Gliwickie muzeum nominowane do nagrody Europejskiego Muzeum Roku

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich znalazł się w finale konkursu EMYA 2020, razem z czterema innymi polskimi muzeami.

European Museum of the Year Award (EMYA) to najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane europejskim muzeom od 1977 roku przez organizację pozarządową działającą pod auspicjami Rady Europy. Gliwicka placówka została nominowana za zorganizowanie i prowadzenie Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, który jest jednym z jego oddziałów.

Wraz z otwarciem w grudniu  2018 roku wystawy stałej "Żydzi na Górnym Śląsku" zakończył się długotrwały proces rewitalizacji dawnego żydowskiego domu przedpogrzebowego w Gliwicach.

Gliwickie muzeum nominowane do nagrody Europejskiego Muzeum Roku   Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach. Archiwum Muzeum w Gliwicach

- W tym oddziale, jak w soczewce, skupia się to, czym w przeciągu ostatniej dekady stało się Muzeum w Gliwicach: instytucją wielowymiarową, nastawioną na edukację i popularyzowanie wiedzy, prężnie współpracującą z ośrodkami badawczymi, naukowcami, artystami z kraju i zagranicy, otwartą dla szerokiej publiczności – z bogatą i zróżnicowaną ofertą, instytucją troszczącą się o wielokulturowe dziedzictwo regionu, odpowiadającą na potrzeby lokalnej społeczności, realizującą projekty będące unikalnymi nie tylko w skali regionu, kraju, ale i… Europy. Muzeum prawdziwie europejskim, które nie choruje na kompleks prowincji, ale potrafi czerpać z bogactwa polskiej i górnośląskiej historii - zauważa Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

Dodaje, że oddział ten jest odpowiedzią na zgłaszaną potrzebę utworzenia ośrodka zachowującego pamięci o żydowskich mieszkańcach Górnego Śląska. - Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, który dziś jest tętniącym życiem miejscem, gdzie nie tylko przechowuje się pamięć, ale gdzie uczy się wrażliwości i rozumienia naszego dziedzictwa, a zatem gdzie edukacja nie jest przekazywaniem informacji, ale staje się wychowaniem do wartości - mówi dyrektor.

Gala wręczenia nagród odbędzie się na przełomie kwietnia i maja 2020 roku w Cardiff w Wielkiej Brytanii. Do ścisłego finału wyłoniono 61 instytucji muzealnych z różnych europejskich krajów.

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich otrzymał już wyróżnienie m. in. w kategorii "Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury" w ramach konkursu Sybilla 2016, w konkursie "Zabytek Zadbany", dwie nagrody w plebiscycie „Marka Śląskie”. Wystawa „Żydzi na Górnym Śląsku” otrzymała główną nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w konkursie Wydarzenie Muzealne Roku 2018 i znalazła się w finale ogólnopolskiego konkursu "Wydarzenie Historyczne Roku 2018".

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy