– Niezmiennie od wielu dziesiątków lat dajecie świadectwo przywiązania do tej pięknej tradycji. Jestem przekonany, że dla większości z was to jest wiara – mówił w górnicze święto kard. Kazimierz Nycz w Gliwicach.
W wielu miejscach na Śląsku we wspomnienie św. Barbary, 4 grudnia, górnicy obchodzili Barbórkę. Do świętujących górników, emerytów i rencistów kopalni Sośnica przyjechał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który wraz z biskupem Janem Kopcem oraz księżmi z sąsiednich parafii sprawował w ich intencji Eucharystię w kościele św. Jacka w Gliwicach.
Kardynał Nycz, który sam pochodzi z górniczych terenów w pobliżu kopalni Brzeszcze, dziękował za możliwość przeżywania Barbórki po latach przerwy i zwracał w homilii uwagę, że dzięki górnikom ze Śląska pozdrowienie „Szczęść Boże” rozpowszechniło się w całej Polsce i „ma szczególne uzasadnienie w pracy górnika”. Mówił też o postępującej laicyzacji, której opierają się zakorzenione w tradycyjnych wartościach środowiska górnicze. – Dożyliśmy, niestety, takich czasów, w których społeczeństwo już dość oficjalnie zastanawia się nad tym, czy stosowną rzeczą jest przeżywać przedświąteczne spotkania w duchu wiary, modlitwy i kolęd, czy może to już jest niepotrzebne i niestosowne. Stawiamy pytania, czy jasełka nie są czasem zbyt daleko idącą ingerencją w świeckość – zauważył w kazaniu metropolita warszawski.
– W tym czasie wy, górnicy, niezmiennie, od wielu dziesiątków lat, dajecie świadectwo przywiązania do tej pięknej tradycji. Jestem przekonany, tak jak znamy górników i Śląsk, że to nie jest tylko tradycja i zwyczaj, że dla większości z was to jest wiara, która was tutaj prowadzi, i głębokie przekonanie, że potrzebujecie ciągłej opieki Bożej Opatrzności nie tylko w duchu „jak trwoga, to do Boga”, ale także w zwyczajnym, codziennym górniczym dniu – podkreślał kardynał.
Dziękując górnikom za ich ciężką pracę, bp Kopiec przypomniał, że „tylko szlachetne wartości mają w sobie siłę budowania rzetelnej i dojrzałej postawy dla każdego człowieka przejętego dobrem nas wszystkich i całej ojczyzny, która pracą górnika wzmacnia się i obfituje w dobra”. Śpiewom podczas liturgii akompaniowała Górnicza Orkiestra Dęta KWK „Sośnica”. Również po Mszy muzycy dali krótki koncert przed kościołem.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się