Budują miasto z pierników

Od 3 grudnia w gliwickim Kolejkowie można podziwiać wielką makietę słodkiego miasta z przejeżdżającym czekoladowym pociągiem.

Cudowne Miasto z Piernika o powierzchni 80 metrów kwadratowych powstaje z 1,1 tony ciasta piernikowego.

Budowę rozpoczęto już latem. Składa się na nią 237 domków, kamieniczek, warowna twierdza, zamek książęcy w towarzystwie dziesiątek piernikowych ludzików. Z mroku wyłania się przejeżdżający czekoladowy pociąg. Dzieło rozświetli blask choinek, a umilać będzie zapach cynamonu, goździków i imbiru.  

- Każdy element piernikowego miasteczka był najpierw wypiekany, a następnie odpowiednio przycinany. Zamek zbudowany jest z maleńkich cegiełek, które pojedynczo  wycinaliśmy z wielkiego prostokątnego piernika. Później trzeba było wszystko skleić i ozdobnie polukrować. Sam zamek to 3689 miniaturowych cegiełek. Był to naprawdę twardy piernik do zgryzienia - z uśmiechem opowiada modelarz Bartek.

Budują miasto z pierników   Piernikowe chatki. Materiały Kolejkowa

Piernikarska tradycja zrodziła się na Śląsku już w XIV wieku, a śląscy rzemieślnicy szybko stali się mistrzami w tej dziedzinie. - Tworząc tę makietę chcieliśmy nawiązać do kolebki piernikarstwa, dlatego postanowiliśmy, że Miasto z Piernika otworzymy na Śląsku w Kolejkowie w Gliwicach. Dla uszanowania tradycyjnego kunsztu piekarniczego każdy element wypiekaliśmy w wielkich formach, a następnie odpowiednio wycinaliśmy. Pracy było sporo, ale efekt robi wrażenie - mówi twórca Kolejkowa Jakub Paczyński.

Niepowtarzalną wystawę można podziwiać od 3 grudnia do 6 stycznia. Otwarcie we wtorek w samo południe. Organizatorzy zapewniają, że w przypadku zainteresowania przedłużą czas na zwiedzanie.

Kolejkowo znajduje się w Centrum Handlowym Europa Centralna (ul. Pszczyńska 315) w Gliwicach. Czynne jest 365 dni w roku, w godzinach 10-18, także we wszystkie niedziele i święta. Bilet wstępu kosztuje 19 zł – normalny i 15 zł – ulgowy (ulga dotyczy dzieci od 3 do 18 lat, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych). Dzieci w wieku do 3 lat zwiedzają makietę bezpłatnie.

Budują miasto z pierników   Miasto z piernika nocą. Materiały Kolejkowa
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..