Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Niedzielny w diecezji gliwickiej

Gliwicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • Miejsca adoracji
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 24/2026
    GN 24/2026 Dokument:(9760687,Chcesz pokoju, musisz protestować)
  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
gliwice.gosc.pl → Wiadomości z diecezji gliwickiej → Bp Andrzej Iwanecki: Zostaliście obdarowani, ale dar zawsze jest dla kogoś

Bp Andrzej Iwanecki: Zostaliście obdarowani, ale dar zawsze jest dla kogoś przejdź do galerii

Święto muzyków kościelnych  
Nieszpory w kościele św. Alberta w Gliwicach. Klaudia Cwołek /Foto Gość
⏮ ⏪
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
  • Święto muzyków kościelnych
⏩ ⏭

Uroczystość patronki muzyków kościelnych w Gliwicach połączona była z wręczeniem dyplomów absolwentom SMK i kursu podyplomowego.

Klaudia Cwołek

|

22 listopada 2019 GOSC.PL

dodane 22 listopada 2019
aktualizacja 22 listopada 2019
0 FB Twitter
drukuj wyślij

Nieszporami w kościele św. Alberta w Gliwicach rozpoczęły się wczoraj obchody wspomnienia św. Cecylii w diecezjalnych ośrodkach kształcenia muzyków kościelnych.

- Święty to jest ten, przez którego świeci słońce, a tym słońcem jest Bóg i On jest źródłem wszelkiej świętości – mówił w rozważaniu bp Andrzej Iwanecki, który przewodniczył liturgii. Przy ołtarzu obecni byli także bp senior Jan Wieczorek, dzięki którego zabiegom w Gliwicach powstała szkoła organistowska i studium muzyki kościelnej, a także wieloletni wykładowca ks. Bogdan Kicinger.

Pod koniec nieszporów tegoroczni absolwenci Studium Muzyki Kościelnej otrzymali specjalne błogosławieństwo.

Bp Andrzej Iwanecki: Zostaliście obdarowani, ale dar zawsze jest dla kogoś   Absolwenci SMK przyjmują specjalne błogosławieństwo. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Drugą część spotkania prowadziła dr Mariola Brzoska, dyrektor SMK i Diecezjalnej Szkoły Muzycznej II stopnia. Dzień św. Cecylii jest też tradycyjnym dniem rozdawania dyplomów. Absolwentom SMK i dwuletniego studium podyplomowego wręczył je bp Andrzej Iwanecki.

- Życzę wam, żebyście to, co jest dla was trudne, przekuwali w to, co dobre. Żeby choć trochę przez waszą służbę był podnoszony duch człowieka, poziom liturgii, a zarazem poziom świętości, bo Kościół po tej drodze świętości ma się poruszać w kierunku Pana Boga. Życzę wam, żebyście Bogu byli wdzięczni, dla ludzi cierpliwi, a w swojej służbie wytrwali i pokorni – mówił bp Andrzej Iwanecki. Zachęcał do cierpliwego i twórczego znoszenia krzyża posługi, gdy proboszcz fałszuje od ołtarza, ministrantów nie ma do śpiewu za dużo, a z ludźmi w ławkach też różnie bywa.

W sumie SMK w tym roku ukończyło siedmiu absolwentów, podyplomowy kurs – pięć osób, a w czerwcu dyplom muzyka kościelnego otrzymało również siedmiu absolwentów DSM II st.

Bp Andrzej Iwanecki: Zostaliście obdarowani, ale dar zawsze jest dla kogoś   Prof. Remigiusz Pośpiech podczas wykładu. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Zwieńczeniem uroczystości był wykład poświęcony muzyce religijnej Stanisława Moniuszki, który wygłosił prof. Remigiusz Pośpiech, wybitny muzykolog, u którego kształcili się nauczyciele gliwickiego SMK i DSM II stopnia. Będąc szefem opolskiego Studium Muzyki Kościelnej pomagał w przygotowaniach do powstania podobnego, samodzielnego ośrodka w Gliwicach. Obecnie wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, jest też przewodniczącym Ogólnopolskiego Komitetu Redakcyjnego Dzieł Stanisława Moniuszki przy Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Wykład był ilustrowany utworami Stanisława Moniuszki, inspirowanymi pieśnią religijną, w wykonaniu uczniów. Z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora rok 2019 ogłoszony został  przez Sejm RP Rokiem Stanisława Moniuszki.

« ‹ 1 › »
Święto muzyków kościelnych

Foto Gość DODANE 21.11.2019 AKTUALIZACJA 22.11.2019

Święto muzyków kościelnych

Uroczystość św. Cecylii w Studium Muzyki Kościelnej i Diecezjalnej Szkole Muzycznej II stopnia z wręczeniem dyplomów absolwentom SMK i kursu podyplomowego.  
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
  • DIECEZJALNA SZKOŁA MUZYCZNA II STOPNIA W GLIWICACH
  • GLIWICE
  • MUZYCY KOŚCIELNI
  • STUDIUM MUZYKI KOŚCIELNEJ W GLIWICACH
  • UROCZYSTOŚĆ ŚW. CECYLII

Polecane w subskrypcji

  • „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    • Polska
    „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    Przemysław Kucharczak
  • Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    • w ramach
    Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    Leszek Śliwa
  • Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    • kościół
    Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    Franciszek Kucharczak
  • Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    • kościół
    Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    Ks. Tomasz Jaklewicz
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X