Nowy numer 09/2020 Archiwum

Forum w Gliwicach. O dziedzictwie żydowskim w Polsce

Dwudniowe spotkanie odbędzie się w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, jednym z oddziałów gliwickiego muzeum.

Jak ochronę cmentarzy żydowskich reguluje prawo? W jaki sposób opiekują się nimi organizacje pozarządowe? Jak dokumentować te miejsca i zachować w zbiorowej pamięci?

Na te i inne pytania odpowiedzą uczestnicy Forum Pamięci o Dziedzictwie Żydowskim w Polsce, które odbędzie się 20 i 21 listopada w Gliwicach.

Organizowane przez Muzeum w Gliwicach spotkania mają upowszechnić wiedzę o możliwości i sposobach ochrony dziedzictwa żydowskiego w Polsce, szczególnie na Górnym Śląsku. Pierwsze z nich dotyczyć będzie cmentarzy żydowskich.

Pierwszego dnia spotkanie (od 16.00 do 18.00) będzie otwarte dla publiczności. W programie: "Polityka władz PRL wobec problemu ochrony cmentarzy żydowskich" - Krzysztof Bielawski, "Stan zachowania cmentarzy żydowskich w województwie śląskim" - Łukasz Konarzewski, śląski wojewódzki konserwator zabytków i warsztaty "Jak dokumentować cmentarze żydowskie?" - Sławomir Pastuszka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na udział w całodziennym spotkaniu drugiego dnia obowiązują zapisy (e-mail: dompamieci@muzeum.gliwice.pl lub tel. 605 362 594). Wśród tematów m. in. system ochrony zabytków w Polsce, regulacje prawne i opieka państwa oraz inicjatywy społeczne na rzecz ochrony cmentarzy żydowskich w Europie.

Swoimi doświadczeniami w tym zakresie podzielą się też organizacje pozarządowe z różnych miast – Lublina, Nowicy, Tarnowa, Będzina, Zabrza i Pszczyny. Na zakończenie odbędzie się panel dyskusyjny.

Wśród zaproszonych gości będą m. in. Ewa Zdolińska-Romańczuk z departamentu ochrony zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Alexander Bessarab i Diána Vonnák z European Jewish Cemeteries Initiative, Albert Stankowski z Muzeum Getta Warszawskiego i Piotr Puchta z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

W związku z organizacją forum 21 listopada Dom Pamięci Żydów Górnośląskich będzie niedostępny dla zwiedzających.

Szczegółowy program forum dostępny jest na stronie internetowej Muzeum w Gliwicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama