Bytom. Pamiętają o rodakach na Kresach

Na cmentarzach przeprowadzone zostały kwesty, a w bytomskim Centrum Kresowym trwa już zbiórka darów na świąteczne paczki.

Prawie 140 kwestujących zbierało pieniądze na dwóch bytomskich cmentarzach, wśród nich artyści, dziennikarze, parlamentarzyści, radni, młodzież szkolna i harcerze oraz członkowie stowarzyszeń kresowych i organizacji społecznych. W ciągu dwóch dni, 1 i 2 listopada, zebrali 21 587 zł, 10 dolarów i 12 euro.

- To był wielki wysiłek organizacyjny i równie wielkie poświęcenie. Efekt tej kwesty jest dowodem na to, że ludzie chcą być dobrzy i tym, co mają, dzielić się z rodakami żyjącymi w biedzie - dziękowała Danuta Skalska, prezes bytomskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa.

To jedna z najstarszych w regionie zbiórek, prowadzona jest od 26 lat. - Dopóki będę żyła, będę kwestować - mówi Krystyna Brixi-Szeluch, która jest osobą niedowidzącą. Władysław Olszewski przyjechał na ten dzień aż z Bolesławca, byli też młode osoby ze środowisk kresowych z Wrocławia, Gliwic, Tarnowskich Gór, Katowic, a nawet z Pragi.

Po raz kolejny kwestowała również Teresa Kochan z Chorzowa, z całą rodziną, dziećmi i wnukami. Podkreśla, jak ważne jest to, żeby dzieci nauczyły się pomagać potrzebującym i czerpać radość z tego zaangażowania.

Anna i Jarosław Szczepańscy z Wrocławia przy tej okazji przywieźli już dary na świąteczne paczki. W związku z organizowaną przez stowarzyszenie akcją „Zaświeć Gwiazdko dla Polaków na Kresach”. 

- Zdajemy sobie sprawę, że nie każdego stać na wielkie dary. Niechby więc to była rzecz mała, ale ofiarowana z wielkim sercem. Zwłaszcza,  że okazja jest ku temu szczególna, wigilia Bożego Narodzenia - apeluje Danuta Skalska.

W bytomskim Centrum Kresowym (ul. Moniuszki 13/ Ip) rozpoczęła się już zbiórka darów, takich jak: żywność z długim terminem przydatności do spożycia, np. kawa, herbata, wędliny, konserwy, słodycze, środki czystości, kosmetyki, zabawki, przybory szkolne.                                       

Transport wyrusza już 1 grudnia. Informacje o akcji można uzyskać telefonicznie: 32/ 281 28 07, 32/ 281 51 51 lub 507 169 825.

Natomiast jutro, 7 listopada o 16.00 w Centrum Kresowym odbędą się Lwowskie Zaduszki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..