Nowy numer 48/2020 Archiwum

Nie wejść w spiralę zła

Przed uroczystością Wszystkich Świętych zniszczone zostały nagrobki i krzyże.

Dewastacja miała miejsce w nocy z 26 na 27 października na cmentarzu parafii NMP Matki Kościoła w Zabrzu-Helence. – Taki czyn zawsze jest niewytłumaczalny, ale w tym czasie, kiedy w skupieniu gromadzimy się przy grobach naszych bliskich, jeszcze bardziej dotkliwy.

Teraz będzie towarzyszył nam też ból, rozgoryczenie, a w przypadku niektórych złość i wzburzenie – mówi proboszcz ks. Krystian Sznura. Jak obliczyła parafia, w sumie zniszczonych zostało 51 nagrobków, uszkodzono 29 pomników i 22 krzyże. Koszt naprawy spoczywa na opiekunach grobów. Tylko ci, którzy indywidualnie je ubezpieczyli, mogą liczyć na odszkodowanie. Ubezpieczenie cmentarza nie obejmuje pomników, które nie są własnością parafii.

– W kilku przypadkach uszkodzenia są bardzo poważne. Przyklejenie tablicy, która została wywrócona, ale nie zniszczona, to koszt do 100 zł. Wtedy nawet jeśli sprawcy zostaną ujęci, będzie to zakwalifikowane jako niska szkodliwość czynu. Jednak niezależnie od wysokości poniesionych kosztów policja prosiła wszystkich o wycenę naprawy szkody – wyjaśnia proboszcz.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi policja w Bytomiu, bo to pod jej jurysdykcją znajduje się cmentarz. Postępowanie jest prowadzone pod kątem znieważenia miejsca pochówku, za co sprawcom może grozić kara do 2 lat więzienia. Już w poniedziałek na nowych mogiłach zostały wymienione zniszczone krzyże. Postanowiono też, że kolekta zebrana 1 listopada, podczas odprawianej na cmentarzu Mszy św. za zmarłych, zostanie przeznaczona na pomoc rodzinom, które najbardziej ucierpiały w związku z dewastacją. Parafia modli się o nawrócenie sprawców i pokój serca dla poszkodowanych.

– Istotne, żebyśmy nie poddawali się tym złym emocjom, które są w nas. Powtarzam parafianom, że zło rodzi kolejne zło, dlatego nie możemy dać się wkręcić w tę spiralę. To jest ważny czas dla nas, jako wspólnoty, który pokazuje, na ile potrafimy się zjednoczyć, odłożyć na bok animozje, okazać naszą chrześcijańską solidarność i wewnętrzną siłę, dzięki której możemy stanąć ponad tym. Wiem, że to jest trudne, i doskonale rozumiem tych ludzi. Dla mnie też było trudne stanąć w niedzielę przy ołtarzu i mówić o miłości, kiedy wszystko się we mnie kotłowało zaraz po tym, co zobaczyłem na cmentarzu. Nie możemy jednak iść tą drogą, bo ona nie prowadzi ku dobru – podkreśla ks. Sznura.

Cmentarz położony jest poza osiedlem, w sąsiedztwie lasu i skarpy. W podobny sposób został zdewastowany już 5 lat temu. Wtedy sprawcy nie zostali ujęci. Proboszcz liczy, że tym razem będzie inaczej, i apeluje o pomoc: – Jeśli ktoś posiadałby jakiekolwiek informacje, niech nie zwleka, ale zgłosi się do bytomskiej albo najbliższej jednostki policji, która wszystkim gwarantuje anonimowość. Może wspólnymi siłami uda się powstrzymać kogoś przed kolejnym takim aktem wandalizmu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama