Nowy numer 25/2021 Archiwum

Szkoła modlitwy rusza u jezuitów w Bytomiu

Praktyczna nauka medytacji i kontemplacji to propozycja dla tych wszystkich, którzy chcą czegoś więcej, niż tylko "klepania" pacierzy.

Jezuici z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu zapraszają do udziału w ich nowej inicjatywie duszpasterskiej, czyli szkole modlitwy. Jeśli do tej pory Twoja modlitwa była jedynie "klepaniem" pacierzy lub nie było jej wcale - ta propozycja jest właśnie dla Ciebie.

Nauka medytacji i kontemplacji jest skierowana do wszystkich, którzy chcą odnowić i/lub pogłębić swój kontakt z Bogiem oraz są zainteresowani modlitwą z wykorzystaniem Pisma Świętego. Jezuici zapowiadają, że będzie to "praktyczna szkoła modlitwy".

- Ale zanim dojdziemy do praktyki, będzie trochę teorii o tym, jak się modlić, czyli o postawie, miejscu, czasie i porze modlitwy, więc o najprostszych rzeczach na świecie. Następnie powiem o modlitwie od strony wewnętrznej, czyli o tym, czy wierni mają wiarę i pragnienie modlitwy, czy pragną tylko jakichś odczuć i emocji na modlitwie - tłumaczy o. Maciej Konenc SJ, który poprowadzi zajęcia.

- Później będziemy przyglądać się, jak wygląda modlitwa w praktyce. Będę starał się modlić głośno wobec słuchaczy, pokazując, co dzieje się wewnątrz mnie - dodaje, bo - jak zauważa - "ludzie zwykle koncertują się na tym, co wychodzi od nich to Boga Ojca, Jezusa czy Ducha Świętego, a najistotniejsze jest to, co Bóg kieruje do nas".

- Stary Heli mówi do młodego Samuela: "Gdyby jednak kto cię wołał, odpowiedz: «Mów, Panie, bo sługa Twój słucha»". I to jest modlitwa! Mogę mniej więcej domyślać się, co każdy z nas ma do powiedzenia Panu Bogu, ale chodzi o to, co Pan Bóg ma do powiedzenia nam. A na to mało kto zwraca uwagę - podkreśla jezuita.

Szkoła modlitwy rozpocznie się na początku listopada i potrwa do świąt Bożego Narodzenia. Docelowo ma być przygotowaniem do planowanej na okres Wielkiego Postu nauki przeżywania rekolekcji ignacjańskich w codziennym życiu. Zaproszeni są wszyscy chętni, także osoby spoza parafii i miasta.

Spotkania będą się odbywały w każdy poniedziałek w parafii NSPJ u ojców jezuitów w Bytomiu (ul. Pułaskiego 9). Pierwsze - już w poniedziałek 4 listopada. Rozpoczęcie po wieczornej Mszy św., czyli ok. 18.45. Wstęp wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama