Nowy numer 15/2024 Archiwum

Katowicki IPN chce upamiętnić groby powstańców

- Ocalmy groby powstańców śląskich od zapomnienia - apeluje katowicki oddział IPN i czeka na informacje o takich miejscach.

W ewidencji, którą Instytut Pamięci Narodowej uzyskał z samorządu wynika, że znana jest lokalizacja 147 grobów. To znikomy odsetek wobec liczby 2 700 osób, które straciły życie w powstaniach śląskich i około 60 000 osób, które wzięły w nich udział.

Stąd akcja katowickiego oddziału IPN „Ocalmy groby powstańców śląskich od zapomnienia!” zaplanowana na lata 2019-2022, która będzie cyklicznie przeprowadzana na przełomie października i listopada.

Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN chce stworzyć bazę ewidencyjną tych grobów na terenie województwa śląskiego. To pozwoli na opracowanie systemu opieki nad nimi i zapobiegnie ich likwidacji. A w uzasadnionych przypadkach na finansowanie remontów lub nawet ich odbudowanie.

Zgłoszenia do bazy będą przyjmowane na podstawie formularzy (dostępne na stronie internetowej) przesłanych na e-mail: grobypowstancowslaskich@ipn.gov.pl lub adres korespondencyjny oddziału IPN w Katowicach. Informacje o akcji pod numerem telefonu: 32/ 207 08 00, 32/ 207 08 03.

O akcji można dowiedzieć się również TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy