Masowe zakażenie salmonellą w zabrzańskich żłobkach

Badania potwierdziły salmonellę u 44 dzieci w trzech żłobkach w Zabrzu. Bakterie wykryto w surówce.

U blisko 10 dzieci objawy były na tyle poważne, że konieczna okazała się hospitalizacja. Problemy ze zdrowiem mieli też we wrześniu uczniowie szkoły podstawowej w Świerklańcu.

Bakterie wykryto w próbkach surówki z białej kapusty z koperkiem. Do wszystkich tych placówek posiłki dostarczał Dom Dziennego Pobytu "Rodzina" Caritas Diecezji Gliwickiej. Jedna z dwóch kuchni placówki w związku z wynikami badań zawiesiła działalność.

Kierownictwo Domu Dziennego Pobytu "Rodzina" Caritas Diecezji Gliwickiej zapewniło w oświadczeniu, że pozostaje w stałym kontakcie z inspektorami sanepidu w Gliwicach i podejmują wszelkie czynności, które wyeliminują w przyszłości czynniki mogące spowodować jakiekolwiek zagrożenie.

W placówce wdrożono procedury naprawcze. Wymieniono pojemniki plastikowe do przechowywania półproduktów i żywności. Odkamieniono i oczyszczono wszystkie punkty wodne doprowadzające wodę do kotłów. Mimo zakupu jaj naświetlanych i z certyfikatem świadczącym o tym, że są wolne od salmonelli, wprowadzono dodatkowe naświetlania w odpowiednim stanowisku w kuchni. Zmodyfikowano także punkt oczyszczania pojemników po pozostałościach jedzenia i ponownie przeszkolono pracowników.

Kuchnia została zdezynfekowana przez firmę zewnętrzną i poddana ozonowaniu, pracownicy skierowani na badania, a w razie konieczności odsunięci od pracy. Dodatkowo dwukrotnie pobrano wymazy z urządzeń i powierzchni roboczych, by sprawdzić czy występują bakterie. Wyniki badań nie wykazały ich obecności.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..