Nowy numer 24/2021 Archiwum

Wielki sens małych rzeczy

– Nauczyłam się od niej, że każdą sprawę, dosłownie wszystko możemy przeżywać razem z Bogiem – mówi o Małej Teresce s. Joanna Turos CM.

Pod hasłem Somos misioneros (Jesteśmy misjonarzami) na Zandce w Zabrzu karmelitanki misjonarki zorganizowały spotkanie dla dzieci z prowadzonej przez siostry świetlicy.

Odbyło się ono 1 października, w dniu wspomnienia św. Teresy od Dzieciątka Jezus, jednej z najważniejszych świętych Karmelu i całego Kościoła, patronki misji, która na misje sama nigdy nie wyjechała. W ten sposób siostry zainaugurowały u siebie Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny, ogłoszony przez papieża Franciszka.

– Świętą Tereskę poznałam, zanim jeszcze wstąpiłam do naszego zgromadzenia. Od koleżanki dostałam spisane przez nią „Dzieje duszy” i od tego momentu w moim życiu zaczęło się coś zmieniać. Wiele rzeczy się przede mną otwarło i rozjaśniło, zobaczyłam, że to jest „moja” święta – mówi s. Joanna Turos. – Tereska wskazała mi, jak z Jezusem żyć na co dzień. Nauczyłam się od niej, że każdą sprawę, dosłownie wszystko możemy przeżywać razem z Bogiem. Sprawy radosne, ale także klęski i porażki, większe i małe cierpienia można ofiarować w różnych intencjach. Ona tak robiła, wspierając w ten sposób m.in. misjonarzy i kapłanów. To zaczęło nadawać sens także mojemu życiu – opowiada.

Dzięki Małej Teresce Joanna zainteresowała się Karmelem i zaczęła zastanawiać się nad tym, co ma w życiu robić. – Pamiętam, że odprawiłam nowennę za jej wstawiennictwem o rozeznanie powołania. To był kolejny etap, w którym zaczęłam kierować się w stronę misji, czując, że to jest to, czego Pan Bóg ode mnie chce.

W podobny sposób św. Teresę od Dzieciątka Jezus poznała s. Emilia Kostrzewa. – Jeszcze przed wstąpieniem do zgromadzenia, nie znając w ogóle jej postaci, byłam dwa razy w Lisieux, gdzie św. Teresa żyła w Karmelu. Wtedy jednak nie wykorzystałam okazji, żeby ją bliżej poznać. Ale św. Teresa pojawiła się ponownie w moim życiu, także przez „Dzieje duszy” – mówi. – W tej książce odkryłam, że ona przede mną czuła coś podobnego, co ja czuję, więc pomyślałam, że może moja droga będzie podobna do jej drogi. Od tamtej pory towarzyszy mi cały czas i wiele aspektów jej życia nadal mnie porusza. Szczególnie bliska mi jest jej wielka duchowa troska o misje przy niewielkiej aktywności zewnętrznej w tej dziedzinie. To jest to, o czym często się mówi, że jest patronką misji, chociaż nigdy nie wyszła z klauzury. Zawsze pociągała mnie jej wielka ufność i poczucie, że jest dzieckiem Boga, a także to, że chciała udowodnić, iż Boże miłosierdzie objawia się nie tylko wobec skruszonych grzeszników, ale także wtedy, gdy chroni nas przed upadkiem. W ostatnim czasie jest mi bliska również z tego powodu, że łączy dwa aspekty świętości – była uśmiechnięta i w radości, i w cierpieniu.

Tak ważną dla nich świętą siostry przedstawiły dzieciom w krótkiej prezentacji, zachęcając potem, żeby tak jak ona ofiarowywały przez cały miesiąc swoje dobre uczynki w intencji misji. W programie spotkania był także quiz o Peru, gdzie s. Emilia odbywała swój nowicjat. To ona nauczyła wszystkich po hiszpańsku piosenki „Somos misioneros”. W tym dniu cała świetlica została podzielona na grupy, według wszystkich kontynentów świata, o których dzieci mają pamiętać przez cały miesiąc misyjny. Na zakończenie, 29 października o 15.30, w świetlicy na Zandce odbędzie się spotkanie otwarte, którego gościem będzie s. Dolores z Gwinei.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama