Już w kolejną niedzielę, 13 października, wybierzemy swoich reprezentantów do Sejmu i Senatu.
Miejscowości z obszaru diecezji gliwickiej są rozdzielone pomiędzy trzy okręgi w wyborach do Sejmu – 28, 29 i 30. Listy obfitują w ciekawe nazwiska, wśród których może wywiązać się interesująca walka o głosy.
Oto nasz subiektywny przegląd najważniejszych kandydatów ze szczególnym uwzględnieniem „jedynek” poszczególnych komitetów.
Okręg nr 28
Zasięg okręgu częstochowskiego obejmuje m.in. powiat lubliniecki. W szranki z obecnymi posłami: Szymonem Giżyńskim, Lidią Burzyńską, Mariuszem Trepką i Andrzejem Gawronem (wszyscy z Prawa i Sprawiedliwości) oraz Izabelą Leszczyną (Koalicja Obywatelska) staną m.in. starosta powiatu kłobuckiego Henryk Kiepura i starosta powiatu częstochowskiego Krzysztof Smela (obaj z Polskiego Stronnictwa Ludowego), Zdzisław Wolski (Sojusz Lewicy Demokratycznej), Włodzimierz Skalik (Konfederacja Wolność i Niepodległość) oraz Marcin Maranda (Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy). Kandydaci mają do podziału siedem mandatów.
Okręg nr 29
Ten okręg dotyczy mieszkańców powiatów gliwickiego i tarnogórskiego oraz miast na prawach powiatu: Bytomia, Gliwic i Zabrza. Zdecydowanie to właśnie tutaj rozegra się najbardziej zacięta walka o dziewięć mandatów, ubiega się o nie bowiem wielu wytrawnych polityków. Wśród nich są posłowie obecnej kadencji, startujący z list Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej. „Jedynką” PiS-u jest minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, a na dalszych pozycjach znaleźli się m.in. Wojciech Szarama, Piotr Pyzik, Jarosław Gonciarz oraz Barbara Dziuk. Z kolei listę KO otwierają: Marta Golbik, Krystyna Szumilas, Tomasz Głogowski i Paweł Kobyliński. O głosy będą z nimi rywalizować m.in. Andrzej Pilot (PSL), Wanda Nowicka (SLD), Sebastian Dziębowski (Konfederacja WiN) i Robert Rabus (Koalicja BiS).
Okręg nr 30
Wiele ciekawych nazwisk na listach wyborczych znajdą także mieszkańcy miejscowości w gminach Kuźnia Raciborska i Nędza, które należą już do jednego z dwóch bielskich okręgów. Tutaj do podziału jest również dziewięć mandatów. Listę Prawa i Sprawiedliwości otwiera były poseł, senator i eurodeputowany Bolesław Piecha, a na kolejnych pozycjach znaleźli się minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś i wiceminister energii Adam Gawęda oraz posłowie: Czesław Sobierajski, Grzegorz Matusiak, Katarzyna Dutkiewicz i Teresa Glenc. Obecni parlamentarzyści startują także z listy Koalicji Obywatelskiej. Są to: Marek Krząkała, Krzysztof Gadowski i Gabriela Lenartowicz. „Jedynkami” pozostałych komitetów są: Grzegorz Pliszek (PSL), Maciej Kopiec (SLD), Roman Fritz (Konfederacja WiN) i Maciej Urbańczyk (Koalicja BiS).
Senat
W wyborach do drugiej izby parlamentu nasz teren jest nieco bardziej rozdrobnione. Mieszkańcy powiatu lublinieckiego wybiorą jednego z czterech kandydatów. Są to: Łukasz Banaś (KO), Tomasz Kajkowski (Koalicja BiS), Krzysztof Kubat (komitet Przywrócić Prawo) oraz Ryszard Majer (PiS). Mieszkańcy Gliwic oraz powiatów gliwickiego i tarnogórskiego wybiorą między Zygmuntem Frankiewiczem (KO) a Krystianem Probierzem (PiS). O głosy bytomian i zabrzan ubiegają się Halina Bieda (KO) i Andrzej Misiołek (PiS). Z kolei mieszkańcy powiatu raciborskiego postawią krzyżyk przy nazwisku Ewy Gawędy (PiS) lub Marka Migalskiego (KO).
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się